فناوری

آمازون در جلسه‌ای با FCC دوباره با تغییرات استارلینک مخالفت کرد

در هفته‌های اخیر شاهد بحث‌های زیادی میان کمپانی‌های دو فرد فوق ثروتمند جهان بوده‌ایم. ایلان ماسک به دنبال اعمال تغییراتی در ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس ایکس است و آمازون به علت «پروژه کویپر» با آن مخالفت می‌کند. چند روز پیش اسپیس ایکس این مخالفت را ضدرقابتی دانست و حالا این فروشگاه اینترنتی به این ادعا واکنش نشان داده است.

نمایندگان آمازون به تازگی با مقامات کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) صحبت و دوباره روی این موضوع تاکید کرده‌اند که این کمیسیون نباید با اصلاحات مدنظر اسپیس ایکس موافقت کند. آمازون و اسپیس ایکس در حال ساخت یک شبکه اینترنت ماهواره‌ای به نام‌های کویپر و استارلینک هستند که برای دستیابی به هدفشان باید هزاران ماهواره در نزدیکی زمین داشته باشند.

در حالی که آمازون از این موضوع که اپراتورها می‌توانند سیستم‌های خود را اصلاح کنند، پشتیبانی کرده، تغییرات پیشنهادی استارلینک را بیش از اصلاحات ساده دانسته است. در حقیقت به اعتقاد این کمپانی، این تغییرات را FCC باید به عنوان یک سیستم جدید طراحی شده درنظر بگیرد و آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهد.

آمازون در نامه‌ای به FCC اعلام کرده با چنین کاری می‌توان رقابت را افزایش داد و منافع عموم را تامین کرد:

«انجام اینکار مبتنی بر سابقه کمیسیون است که شامل محافظت از منافع عمومی، افزایش هماهنگی‌ها و رقابت می‌شود.»

آمازون تنها شرکتی نیست که با اصلاحات درخواستی اسپیس ایکس مخالفت می‌کند و نمی‌خواهد شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک ارتفاع ماهواره‌های استارلینک را کاهش دهد. در حقیقت کمپانی‌هایی مانند دل هم مخالف چنین تغییراتی هستند، اما به تازگی بحث‌ها میان اسپیس ایکس و آمازون بالا گرفته است.

چندین هفته پیش ایلان ماسک در توییتر شرکت آمازون را به تلاش برای نابودی رقابت متهم و به این موضوع اشاره کرد که چندین سال تا پرتاب اولین ماهواره‌های کویپر باقی مانده. آمازون تا ژوئیه ۲۰۲۶ نزدیک به ۱۶۰۰ ماهواره در مدار زمین خواهد داشت.

اسپیس ایکس می‌خواهد نزدیک به ۲۸۰۰ ماهواره استارلینک را از وضعیت اولیه که مورد تایید FCC قرار گرفته، به ارتفاع پایین‌تری منتقل کند. نگرانی اصلی آمازون، تداخل استارلینک با کویپر و همچنین افزایش احتمال برخوردهای فضایی است.

در حال حاضر FCC درباره اصلاحات پیشنهادی اسپیس ایکس تصمیم‌گیری نکرده، با این حال ماه گذشته میلادی این کمپانی ۱۰ ماهواره را در مدار دیگری قرار داد. باید منتظر بمانیم و ببینیم کدام یک از این شرکت‌ها موفق به شکست دیگری می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا