فناوری

آمازون ۲۰ درصد از سهام استارتاپ تولید خودروی برقی Rivian را در اختیار دارد

هم اکنون ۲۰ درصد از سهام شرکت تولید خودرو برقی Rivian Automotive تحت مالکیت آمازون است. این فروشگاه اینترنتی درنظر دارد که با همکاری این شرکت و تا سال ۲۰۳۰ بتواند ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو برقی تولید کند.

آمازون به تازگی از سرمایه‌گذاری‌های خود به ارزش ۳.۸ میلیارد دلار خبر داده که نسبت به سال قبل ۲.۷ میلیارد دلار افزایش یافته است. از جمله موارد سرمایه‌گذاری شامل ۲۰ درصد از سهام مدیریتی استارتاپ تولید خودرو برقی Rivian Automotive می‌شود.

علاوه بر این، در سال ۲۰۱۹ نیز آمازون ۷۰۰ میلیون دلار در این استارتاپ تولید خودرو سرمایه‌گذاری کرده بود. در همان سال آمازون به عنوان بخشی از تعهد اقلیمی خود تا سال ۲۰۴۰ اعلام کرد که قصد دارد پس از سرمایه‌گذاری در بخش خودروی برقی تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۰۰ هزار دستگاه با همکاری Rivian تولید کند.

اولین خودروی برقی این طرح در ابتدا سال جاری میلادی در لس آنجلس معرفی شد. در واقع غول تجارت الکترونیک قصد دارد تا اوایل سال آینده ۱۰ هزار خودرو برقی جدید Rivian را وارد بازار کند.

به گفته بلومبرگ، این شرکت تولید ون برای آمازون را با هزینه خودروهای مصرفی خود مانند R1S و R1T در اولویت قرار داده است. R1S قرار بود در سال ۲۰۲۰ معرفی شود اما پس از تاخیرهای مداوم به دلیل شیوع ویروس کرونا، اولین محصول نهایی آن در سپتامبر گذشته تحویل مشتریان شد.

Rivian دفترچه IPO خود را در اول اکتبر ثبت و اعلام کرد که قصد دارد با نماد «RIVN» وارد نزدک شود. همچنین به گفته این استارتاپ، آمازون به مدت حداقل چهار سال برخی حقوق انحصاری خودروهای برقی این شرکت را در اختیار دارد. علاوه بر این، فورد موتورز نیز بیش از ۵ درصد سهام Rivian را در اختیار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا