فناوری

آمریکا ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا فایزر برای اهدا به ۱۰۰ کشور خریداری می‌کند

«جو بایدن» ریاست جمهوری آمریکا ظاهرا قصد دارد برای کمک به کشورهای ضعیف‌تر، ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا فایزر خریداری کرده و طی مدت دو سال بین حدود ۱۰۰ کشور توزیع کند.

براساس گزارش‌های منتشر شده ظاهرا قرار است از این تعداد واکسن، ۲۰۰ میلیون دوز در سال جاری میلادی توزیع شده و ۳۰۰ میلیون دوز بعدی در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در اختیار این کشورها قرار گیرد. گفته می‌شود هدف از این کار آن است که کشورهای ثروتمندتر بتوانند در ریشه کن کردن بیماری کرونا در سراسر جهان سهمی داشته باشند.

به نظر می‌رسد این طرح قراراست از طریق کوواکس (COVAX)، نهاد هماهنگ کننده تهیه واکسن زیر نظر سازمان بهداشت جهانی اجرا شود که سال گذشته برای اطمینان از دسترسی کشورهای ضعیف‌تر به واکسن کرونا راه اندازی شد. واکسن‌های فایزر قرار است در اختیار ۹۲ کشور و اتحادیه آفریقا قرار گیرد.

هفته گذشته کاخ سفید گفته بود برنامه‌هایی را برای توزیع گسترده واکسن کرونا دنبال می‌کند و تا پایان ماه جاری میلادی حداقل ۸۰ میبیون دوز واکسن اهدا خواهد کرد که در مرحله اول تقریبا در حدود ۶ میلیون دوز واکسن در اختیار کشورهایی مانند هند قرار می‌گیرد که با مشکلات عدیده‌ای در مهار ویروس کرونا روبرو هستند.

خبر مربوط به خرید و توزیع واکسن کرونا فایزر در حالی منتشر می شود که رییس جمهور آمریکا در آغاز اولین سفر خارجی خود به بریتانیا وارد شد. کاخ سفید و فایزر هنوز به صورت رسمی در مورد این خبر اظهار نظری مطرح نکرده‌اند. اما پیشتر جو بایدن در بیانیه‌ای گفته بود که آمریکا برای پایان دادن به همه گیری کرونا تلاش می‌کند.

برخی منابع آگاه می‌گویند آمریکا واکسن‌هایی که قرار است در بین کشورهای ضعیف‌تر توزیع کند با بهای پایین‌تری خریداری خواهد کرد. درنهایت باید دید آیا برنامه خریداری و اهدا واکسن به صورت جدی کلید خواهد خورد یا خیر.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا