فناوری

آپدیت ۲۱H1 ویندوز ۱۰ در راه است؛ با تغییرات جدید این نسخه آشنا شوید

بهار یکی از دو فصل هر سال است که مایکروسافت معمولا در آن آپدیت جدید ویندوز ۱۰ را منتشر می‌کند. بنابراین به‌زودی باید منتظر آپدیت بعدی این سیستم عامل باشیم چون این شرکت چندی است که تبلیغات برای آپدیت موسوم به ۲۱H1 را آغاز کرده است. پس اکنون زمانی خوبی است که نگاه مختصری به تغییرات جدید آپدیت ۲۱H1 ویندوز ۱۰ بیندازیم.

مایکروسافت در چند سال اخیر آپدیت بزرگی را در فصل بهار و آپدیت کوچک‌تری را در فصل پاییز برای ویندوز منتشر کرده است. این آپدیت‌ها از طریق بسته‌های فعال‌ساز به دست کاربران می‌رسند، یعنی محتوای واقعی آپدیت‌های پاییزی با آپدیت‌های بهاری برابرند، اما دارای بسته‌های فعال‌سازی هستند که برخی از ویژگی‌های آپدیت‌های قبلی را فعال می‌کنند.

ولی این بار آپدیت بهاری – نسخه ۲۱H1 – نوعی بسته‌ی فعال‌ساز است که شماری از ویژگی‌های خاص مخفی در نسخه ۲۰H2 را فعال خواهد کرد. در واقع، این آپدیت کوچک‌ترین به‌روزرسانی بزرگ ویندوز ۱۰ به حساب می‌آید و به‌سختی می‌توانیم آن را یک به‌روزرسانی بزرگ تلقی کنیم. ولی این آپدیت شامل چه ویژگی‌هایی است؟

Windows Hello

آپدیت ۲۱H1 ویندوز ۱۰ دارای بهینه‌سازی‌هایی برای سرویس Windows Hello است. اگر در حال استفاده از دستگاهی با دوربین داخلی باشید و یک دوربین خارجیِ سازگار با این سرویس را وصل کنید، می‌توانید دوربین خارجی را به عنوان دوربین اصلی احراز هویت تعیین نمایید.

Windows Defender Application Guard

این به‌روزرسانی بهینه‌سازی‌هایی را برای Windows Defender Application Guard (WDAG) به ارمغان می‌آورد. از جمله‌ی این بهینه‌سازی‌ها می‌توانیم به رفع مشکلی اشاره کنیم که باعث به وجود آمدن تاخیر یک دقیقه در هنگام باز کردن برخی از فایل‌های آفیس می‌شد. این اتفاق زمانی می‌افتاد که کاربر از طریق مسیر UNC یا SMB به فایل دسترسی پیدا می‌کرد.

عملکرد قابلیت Robocopy هم در هنگام کپی فایل‌های سنگین‌تر از ۴۰۰ مگابایت بهبود یافته است. مایکروسافت همچنین مشکلی را حل کرده که باعث می‌شد WDAG در زمان بیکاری نزدیک به ۱ گیگابایت از حافظه را اشغال کند.

Windows Management Instrumentation (WMI)

در نهایت، آپدیت ۲۱H1 ویندوز ۱۰ بهینه‌سازی‌هایی را برای بخش Group Policy Service در WMI به همراه می‌آورد تا شرایط بهتری را برای دورکاری فراهم کند. قبلا اعمال تغییر در گروه‌های کاربری ممکن بود کمی طول بکشد و مدیر سیستم نمی‌توانست از تغییرات مربوط به سیاست‌های گروهی گزارش بگیرد. ولی حالا این مشکل برطرف شده است.

مایکروسافت می‌گوید بهار امسال به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا آپدیت بزرگی منتشر نمی‌کند، و هدف از انتشار این آپدیت رفع مشکلاتی است که کاربران بیشترین تقاضا را برای آن‌ها ثبت کرده بودند. ولی عامل دیگری که باعث شد بهار امسال آپدیت بزرگی نداشته باشیم، این است که مایکروسافت می‌خواست بهار ویندوز ۱۰ ایکس را منتشر کند و تمرکز خود را روی آن بگذارد.

حالا گفته می‌شود که تغییرات بزرگ ویندوز ۱۰ از جمله تغییرات ظاهری آن به آپدیت پاییز موکول شده است. این آپدیت که با نام Sun Valley شناخته می‌شود دربرگیرنده تغییراتی از جمله در بخش Settings، آیکن‌های جدید، تجربه‌ای تازه در زمینه کیبورد لمسی و عناصر جدید رابط کاربری خواهد بود.

چگونه آپدیت ۲۱H1 ویندوز ۱۰ را نصب کنیم؟

اگر می‌خواهید زودتر از موعد آپدیت ۲۱H1 را نصب و آزمایش کنید، دو راه دارید. روش اول پیوستن به برنامه Windows Insider و کانال بتای مایکروسافت است. البته باید گفت که در صورت نصب نسخه اینسایدر دیگر نمی‌توانید به‌سرعت به نسخه عادی برگردید و باید منتظر همگام شدن نسخه اینسایدر با بیلدهای انتشار عمومی باشید.

روش دوم نصب سیستم عامل از طریق فایل ISO است که می‌توانید آن را از وب‌سایت Windows Insider دانلود کنید. البته برای نصب این فایل به سریال رسمی ویندوز ۱۰ نیاز است. فعلا تاریخ دقیقی برای انتشار عمومی این آپدیت اعلام نشده، اما همان طور که گفتیم احتمالا دیگر زمان زیادی باقی نمانده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا