فناوری

اسپیدتست: سرعت استارلینک در کشورهای اروپایی از اینترنت ثابت بالاتر است

اینترنت استارلینک در ماه‌های اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته و سرعتش رو به افزایش است. حالا طبق جدیدترین بررسی، سرعت استارلینک از سایر سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای بالاتر است و در یک قدمی اینترنت ثابت در ایالات متحده قرار دارد. سرعت این سرویس در کشورهای اروپایی از اینترنت ثابت بیشتر است.

توسعه‌دهنده محبوب تست عملکرد اینترنت، Ookla اخیرا سرعت اینترنت استارلینک را با سایر ارائه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای در جهان و اینترنت ثابت مقایسه کرده. طبق این گزارش، سرعت استارلینک در ایالات متحده تنها حدود ۱۳ درصد از اینترنت باندپهن ثابت کمتر است و سریعا در حال نزدیک شدن به سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است.

این سرویس اسپیس ایکس که اینترنت را از طریق ۱۶۵۰ ماهواره در مدار به زمین ارسال می‌کند، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به طور متوسط سرعت ۹۷.۲۳ مگابیت بر ثانیه را در آمریکا به ثبت رسانده. لازم به ذکر است که متوسط سرعت دانلود استارلینک در سه ماهه اول سال ۶۵.۷۲ مگابیت بر ثانیه بوده است.

در ادامه گزارش عنوان شده که اینترنت ثابت باندپهن در سه ماهه دوم سال متوسط تاخیر ۱۴ میلی ثانیه را به ثبت رسانده و سرویس استارلینک با تاخیر ۴۵ میلی ثانیه‌ای خود تنها سرویس نزدیک به باندپهن بوده است. استارلینک نسبت به رقبای خود مانند HughesNet و ویاست تاخیر بسیار کمتری دارد، زیرا ماهواره‌های آن به زمین نزدیک‌ترند.

استارلینک

همچنین این گزارش مشخص می‌کند که استارلینک در اروپا و به ویژه کشورهایی مانند آلمان نیز عملکرد بسیار خوبی داشته است. سرعت دانلود این سرویس اسپیس ایکس در این کشور تقریبا دو برابر اینترنت ثابت است. علاوه بر این، اختلاف تاخیرها هم در این کشور چندان زیاد نیست.

استارلینک

در کانادا، استارلینک با اختلاف کمی بالاتری از اینترنت ثابت قرار گرفته. میانگین سرعت استارلینک به ۸۶.۹۲ مگابیت بر ثانیه می‌رسد، در حالی که این سرعت برای اینترنت ثابت ۸۴.۲۴ مگابیت بر ثانیه است.

در فرانسه هم سرعت دانلود سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس بالاتر از اینترنت ثابت و تقریبا دو برابر آن بوده. استارلینک سرعت دانلود ۱۳۹.۹۳ مگابیت بر ثانیه و اینترنت ثابت سرعت دانلود ۷۰.۸۱ مگابیت بر ثانیه را ثبت کرده‌اند. در بریتانیا هم چنین اختلافی را شاهد هستیم.

در آخر باید عنوان کرد سرویس‌‌های رقیب استارلینک به ترتیب متوسط سرعت دانلود ۱۹.۷۳ مگابیت بر ثانیه و ۱۸.۱۳ مگابیت بر ثانیه را در سه ماهه دوم سال ارائه کردند. ایلان ماسک پیش‌تر گفته بود انتظار دارد سرعت شبکه به ۳۰۰ مگابیت و تاخیر آن به زیر ۲۰ میلی‌ثانیه برسد. استارلینک تاکنون فقط یک سوم ماهواره‌های مدنظر خود را به مدار فرستاده و بدیهی است که آزمایش‌های کنونی شاید به درستی نشان‌دهنده توان و کیفیت سرویس اینترنتی آن‌ها نباشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا