فناوری

اسکاتلند ۹۷ درصد برق مصرفی سال ۲۰۲۰ را از منابع پاک تأمین کرد

اسکاتلند ۹۷ درصد تقاضا برای برق در سال ۲۰۲۰ را با منابع تجدیدپذیر تأمین کرد و به هدف ۱۰۰ درصدی که تقریباً یک دهه قبل تعیین کرده بود نرسید.

سال ۲۰۱۱ دولت اسکاتلند هدفی بلندپروازانه تعیین کرد: تامین ۱۰۰ درصدی برق خالص مورد نیاز کشور با منابع تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۰. با اینکه اسکاتلند نتوانست به این هدف برسد، اما ۹۷.۴ درصد الکتریسیته خالص خود را از منابع پاک تامین کرد.

Scottish Renewables، از شرکت‌های فعال در صنعت انرژی پاک اسکاتلند می‌گوید تولید انرژی تجدیدپذیر در این کشور در ۱۰ سال اخیر بیش از ۳ برابر شده که برای تامین برق ۷ میلیون خانه کفایت می‌کند. باد همچنان بزرگترین انرژی تجدیدپذیر در اسکاتلند است هر چند که انرژی برق‌آبی بیشترین رشد را در سال گذشته میلادی تجربه کرد.

مدیرعامل Scottish Renewables می‌گوید تغییرات اقلیمی یکی از دلایل اصلی استفاده بیشتر از منابع انرژی پاک در اسکاتلند بوده است. به گفته او پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر سالانه از ورود ده‌ها میلیون تن کربن به اتمسفر جلوگیری کرده و مزایای چشمگیر اقتصادی-اجتماعی دارند.

تلاش‌ها به همینجا ختم نمی‌شوند چرا که اسکاتلند می‌خواهد تا سال ۲۰۴۵ انتشار آلاینده‌ها در این کشور را به صفر (net-zero) برساند. مقامات این کشور می‌خواهند تا سال ۲۰۳۰، ۵۰ درصد تقاضا برای انرژی در‌ بخش برق، گرمایش و حمل‌ونقل توسط منابع پاک تامین شود. البته اسکاتلند برای دستیابی به این هدف باید اقداماتی جدی به ویژه در‌ بخش گرمایش و حمل و نقل انجام دهد.

مدیرعامل Scottish Renewables اشاره می‌کند که حدود ۲۵ درصد از انرژی مصرف شده در اسکاتلند مربوط به مصارف خانگی و حمل‌ونقل تجاری است و گرمایش بالغ بر نیمی از مصرف انرژی و تصاعدات کربنی را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر منابع تجدیدپذیر تنها ۶.۵ درصد از تقاضا برای گرمایش غیر الکتریکی را پاسخ می‌دهند. او گفت اگر اسکاتلند می‌خواهد تا سال ۲۰۴۵ به مرحله کربن خنثی برسد، دولت و صنعت باید به همکاری با یکدیگر برای از میان برداشتن چالش‌ها ادامه دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا