بازی هافناوریکسب و کار

انحصار مخابرات در فیبر نوری سرانجام شکسته شد

وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات به تازگی از شکستن انحصار مخابرات در فیبر نوری و امکان ارائه آن توسط سرویس دهندگان دیگر خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی، شب گذشته در حساب اینستاگرام خود در قسمت استوری، سوال و جواب اینستاگرامی راه انداخت و به سوالات تعداد محدودی از کاربران جواب داد. او در پاسخ به سوال یکی از کاربران که پرسیده با گرانی همه چیز در کشور، چرا قیمت اینترنتی که ارتباطی با دلار ندارد، کاهش پیدا نمی‌کند، گفته بود:

“همه چیز گران شده، هزینه‌های اپراتورها هم افزایش پیدا کرده و نگهداری شبکه ارتباطی هم با هزینه‌های به مراتب بالایی مواجه شده است. تثبیت قیمت اینترنت کار دشواری برای ما بود. اگر امکانش باشد، حتما نرخ‌ها را کاهش می‌دهیم.”

شکسته شدن انحصار مخابرات در فیبر نوری

کاربری دیگه نسبت به انحصار مخابرات در ارائه فیبر نوری شکایت داشت و دلیل آنکه شرکت‌های دیگر این را ارائه نمی‌کنند پرسیده بود. وزیر ارتباطات در پاسخ به این کاربر گفت:

“پس از دو سال پیگیری، با قراردادی که بین شرکت مخابرات و آسیاتک امضا شده، انحصار مخابرات برای ارائه خدمات شکسته شده است. هر کجا مخابرات امکانات دارد،‌ آسیاتک هم قادر به ارائه خدمات است. قرارداد سایر شرکت‌ها هم در دست تبادل است.”

جهرمی در پاسخ به سوال کاربری که پرسیده بود آیا بهتر نیست به جای سرمایه‌گذاری بر روی فناوری 5G به فکر استفاده گسترده‌تر از فیبر نوری باشند، پاسخ داده که هر دو فناوری جایگاه خود را دارند و 5G بدون توسعه فیبر نوری اجرایی نمی‌شود. او در واکنش به نبود پورت خالی در مخابرات برای دریافت اینترنت ADSL به کاربر توصیه کرده بود که در صورت نداشتن پورت خالی در مخابرات، چاره برای او استفاده از TD-LTE است که این سرویس توسط 4 شرکت زی‌تل، ایرانسل، مبین نت و های وب ارائه می‌شودو

فراگیر شدن اینترنت ماهواره ای تا سال 2025

جهرمی در پاسخ به پرسش کاربری که از او در رابطه با اینترنت ماهواره‌ای پرسیده بود، گفت:

“اینترنت ماهواره‌ای یک تکنولوژی جدید است که تا سال 2025 فراگیر می‌شود. علاوه بر شرکت‌های آمریکایی، چینی‌ها هم به دنبال منظومه‌های ماهواره‌ای اینترنت هستند و یک تحول بزرگ برای دسترس‌پذیر کردن اینترنت در تمام سطح زمین و توسعه اینترنت اشیا است.”

وزیر ارتباطات در پاسخ به اعتراض یکی از کاربران مبنی بر دلیل رایگان نشدن اینترنت دانشجویان دانشگاه آزاد، عنوان کرد انتظار می‎‌رود از امشب استفاده از سامانه‌های آموزشی دانشگاه آزاد برای اپراتورها رایگان شود.

جهرمی همچنین در پاسخ به درخواست کاربری که از او خواسته بود رجیستری گوشی را حذف کند تا قیمت‌ها دوباره ارزان شود، گفت که رجیستری عامل گرانی گوشی نیست. وزیر ارتباطات در توضیح ادعای خود گفت:

“هزینه گمرک برای واردات گوشی پنج درصد است. مالیات و ارزش افزوده در هر حال با وجود و بدون وجود رجیستری مطابق قانون اخذ می‌شود. برخی می‌گویند رجیستری را بردارید تا گوشی قاچاق وارد شود و ارزان شود. صرف نظر از صحت یا عدم صحت این ادعا، برای واردات گوشی نیاز به ارز است. منابع ارزی هم محدود است و قاچاقچی‌ها ارز را از صرافی‌ها تامین می‌کنند. یعنی یک تقاضای بزرگ برای خرید ارز ایجاد می‌شود که نهایتا نرخ ارز را بالاتر می‌برد و همه زندگی مردم را دچار اختلال می‌کند.”

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا