فناوری

اپل، فیس آی‌دی و تاچ آی‌دی را جایگزین رمز عبور ثبت‌نام در سایت‌ها می‌کند

فناوری Passkeys اپل قرار است جایگزین رمز عبور هنگام ثبت‌نام در سرویس‌های مختلف شود تا کاربران در سایت‌های پشتیبانی‌کننده از این فناوری بتوانند تنها با انتخاب نام کاربری دلخواه خود و سپس احراز هویت از طریق فیس آی‌دی یا تاچ آی‌دی، اقدام به ثبت‌نام کنند.

اپل در رویدادی مخصوص توسعه‌دهندگان از فناوری جدید Passkeys رونمایی کرد که امکان ورود به حساب کاربری در سایت‌ها بدون نیاز به رمز عبور و از طریق فیس آی‌دی و تاچ آی‌دی را به کاربران می‌دهد. اکنون اپل یک قدم فراتر رفته است و حسگرهای گوشی را به جایگزین رمز عبور هنگام ثبت‌‌نام در سایت‌ها تبدیل خواهد کرد. 

 فناوری گفته شده به صورت آزمایشی در ادامه سال جاری میلادی به آیفون، آیپد و مک خواهد بود. تنظیمات مرتبط با آن به صورت پیش‌فرض غیرفعال خواهد بود و خود کاربر باید اقدام به روشن کردن قابلیت کند.

فناوری Passkeys عضوی از iCloud Keychain محسوب می‌شود که براساس پروتکل احراز هویت تحت وب FIDO توسعه یافته است. اپل در سال گذشته برای ایجاد قابلیت ورود به حساب کاربری بدون نیاز به رمز عبور، پشتیبانی از پروتکل مذکور را شروع کرد. طبق جدول منتشر شده توسط اپل، روش گفته شده با اطمینان بالا می‌تواند جایگزین رمز عبور شود و از کاربران در برابر حملات فیشینگ محافظت خواهد کرد. البته اگر از دستگاه‌های سایر تولیدکنندگان استفاده کنید، احتمالاً‌ نمی‌توانید به صورت گسترده از چنین ویژگی‌ بهره ببرید و نیازمند بازگشت به استفاده از رمز عبور خواهید بود.

البته گوگل و مایکروسافت نیز پشتیبانی از ورود به حساب کاربری بدون نیاز به رمز عبور با حسگرهای بیومتریک یا کلیدهای سخت‌افزاری مانند Yubico را چندی پیش شروع کرده‌اند. مایکروسافت چند ماه قبل اعلام کرد که حدود ۲۰۰ میلیون حساب کاربری از روش‌های جایگزین رمز عبور استفاده می‌کنند. اپل API مرتبط با کلیدهای سخت‌افزاری در iOS 15 و مک اواس مانتری را نیز  برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا