فناوری

اپل از M1 پرو و M1 مکس رونمایی کرد: پیشرفت چشمگیر قدرت پردازشی و گرافیکی

اپل در رویداد «Unleashed» از نسل جدید اپل سیلیکون با نام‌های M1 پرو و M1 مکس رونمایی کرد. این تراشه‌ها نسبت به نسل قبلی پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند که برای مثال می‌توان به هسته‌های پردازشی و گرافیکی بیشتر و پشتیبانی از رم بالاتر اشاره کرد. این تراشه‌ها همچنان با لیتوگرافی ۵ نانومتری تولید می‌شوند.

چیپ M1 پرو برخلاف M1 که از حداکثر ۱۶ گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند، قادر به پشتیبانی از رم ۳۲ گیگابایتی است. این میزان در تراشه M1 مکس بیشتر و برابر ۳۲ گیگابایت است. اپل در تراشه M1 پرو از پردازشگر گرافیکی با ۳۲ هسته استفاده کرده که قدرت ۵.۲ ترافلاپسی دارد.

به گفته اپل، چیپ‌های M1 پرو و M1 مکس نسبت به M1 تا ۷۰ درصد عملکرد پردازشی بالاتری از خودشان نشان می‌دهند. در حالی که معماری پایه در M1 پرو مشابه نسل قبلی است، اما تعداد هسته‌ها افزایش پیدا کرده و حالا با ۱۰ هسته روبه‌رو هستیم که شامل ۸ هسته قدرتمند و ۲ هسته کم‌مصرف می‌شود. علاوه بر این، اپل از پردازشگر گرافیکی با ۱۶ هسته استفاده کرده و همانطور که بالاتر گفتیم، این تراشه حداکثر از ۳۲ گیگابایت رم با پهنای باند ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند، هرچند هنوز روی خود چیپ قرار می‌گیرد.

در حالت کلی چیپ M1 پرو از ۳۳.۷ میلیارد ترانزیستور بهره می‌برد که تقریبا ‌برابر ترانزیستورهای موجود روی M1 محسوب می‌شود.

اپل تنها از M1 پرو رونمایی نکرده و به سراغ نسخه قدرتمندترش هم رفته. این تراشه که M1 مکس نام دارد، همچنان از ۱۰ هسته شامل ۸ هسته قدرتمند و ۲ هسته کم‌مصرف بهره می‌برد. با وجود چنین موضوعی، تعداد هسته‌های گرافیکی، حداکثر رم قابل پشتیبانی و همچنین پهنای باند افزایش دو برابری نسبت به M1 پرو دارند.

چیپ M1 مکس از رم با پهنای باند ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه، حداکثر ۶۴ گیگابایت رم و پردازشگر گرافیکی با ۳۲ هسته بهره می‌برد. عملکرد گرافیکی این تراشه نسبت به M1 افزایش ۴ برابری را تجربه کرده است.

تراشه M1 مکس از ۵۷ میلیارد ترانزیستور بهره می‌برد که آن را تبدیل به بزرگترین چیپ کوپرتینویی‌ها تا به امروز می‌کند. با این چیپ، می‌توان سیستم‌های اپل را به نمایشگرهای خارجی متصل کرد.

در حال بروزرسانی ….

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا