فناوری

این هدفون می‌تواند ذهن شما را بخواند

شرکت نوروتکنولوژی «نورییل» (Neurable) ادعا می‌کند که هدفون جدیدش می‌تواند ذهن کاربران را بخواند و کارهایی را به انجام برساند.

این هدفون که انتن (Enten) نام دارد کاملا شبیه به هدفون‌های عادی است اما دارای رابط مغز و رایانه یا بی‌سی‌آی (Brain-computer interface) است که با کمک پالس‌های الکتریکی که از مغز دریافت می‌کند، الگوی مغز را هنگام تمرکز مانیتور کرده و برای افزایش تمرکز کاربر صداهای اطراف را قطع می‌کند.

سنسورهای رابط مغز و رایانه این شرکت از جنس پارچه هستند و می‌توانند به راحتی روی سر قرار بگیرند. طبق نظریه‌ای به طور معمول هر کسی فقط دو تا سه ساعت کار مفید انجام می‌دهد. با توجه به این نظریه، این هدفون می‌تواند با خاموش کردن نوتیفیکیشن‌ها، پیشنهاد استراحت و از بین بردن صداهای اطراف به افزایش کار مفید در روز کمک کند.

 

اپلیکیشن همراه این هدفون با کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشینی میزان تمرکز و حواس پرتی کاربر را پایش می‌کند. به علاوه هدفون با کمک فعال و غیر فعال کردن تنظیماتی، به کاربر کمک می‌کند تا موضوعی باعث حواس پرتی‌اش نشود..

این رابط در آینده می‌تواند محاسبه کند که در روز چه مقدار ناراحت یا خوشحال هستید و چه مقدار آب می‌نوشید. همچنین این شرکت در نظر دارد تا بتواند با تغییر حالت چهره کاربر از لیس موسیقی او یکی را انتخاب و پخش کند.

در حال حاضر شرکت Neurable روی نمونه اولیه Enten کار می‌کند و در نیمه اول سال ۲۰۲۲ وارد بازار خواهد شد.

پیشتر نیز محققان دستگاهی را طراحی کرده بودند که با کمک آن افراد فلج کامل می‌توانستند با رابط مغز و رایانه بی سیم با کامپیوتر تایپ کنند. بی‌سی‌آی‌های قدیمی با سیم‌های بلندی کار می‌کردند که به سر وصل می‌شد، اما این دستگاه جدید با یک فرستنده کوچک که بالای سر قرار می‌گیرد، می‌تواند پالس‌های الکترونیکی داخل مغز را منتقل کند. این دستگاه که فقط ۵ سانتی‌متر است، می‌تواند مانند نمونه قدیمی خود به قشر حرکتی مغز متصل شود و پالس‌های داخل مغز را مطالعه کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا