فناوری

برخی جزئیات کارت گرافیک Xe HPG اینتل فاش شد: در حد Radeon RX 6700 XT

اینتل برخی مشخصات کارت گرافیک Xe HPG خود را به طور تصادفی فاش کرد که از قدرت بالا و در حد کارت گرافیک AMD Radeon RX 6700 XT خبر می‌دهد.

یکی از کاربران توییتر با نام مستعار Komachi_Ensaka با جستجو در وب سایت اینتل اطلاعات تازه‌ای از کارت گرافیک جدید این تراشه ساز بدست آورد. به گفته او برای دسترسی به این اطلاعات به نام کاربری و رمز عبور OEM نیاز است، اما آنطور که PCGamer گزارش می‌کند، برای دسترسی به اسناد استفاده از موتورهای جستجو نیز کافی است.

بر اساس اسناد بدست آمده، اینتل سرگرم ساخت چندین کارت گرافیک مجزا با واحد اجرایی (EU) متفاوت از جمله 512EU، 384EU و 128EU است. ۵۱۲ واحد اجرایی به معنی تقریباً ۴۰۹۶ هسته است، بنابراین کارت گرافیک اینتل از لحاظ عملکرد با کارت رادئون RX 6700 XT قابل مقایسه خواهد بود، هر چند که در گزارش به هسته‌های رهگیری پرتو (Ray-tracing) یا جزئیات دیگر اشاره‌ای نشده است. اگر اولین کارت گرافیک مجزای اینتل به فناوری رهگیری پرتو مجهز شود، دستاورد بزرگی برای این شرکت رقم خواهد خورد.

در این سند همچنین اشاره شده که مدل ۵۱۲ واحد اجرایی از سوکت ۲۶۶۰ پین BGA و مدل ۱۲۸ واحد اجرایی از سوکت ۱۳۷۹ پین BGA استفاده خواهد کرد. در ادامه گزارش آمده که کارت‌های Xe HPG اینتل از حافظه GDDR6 پشتیبانی کرده و قادر به انتقال داده‌ها با نرخ ۱۴ تا ۱۸ گیگاترنسفر بر ثانیه (GT/s) هستند.

تمامی این اطلاعات نشان می‌دهند که اینتل عزم خود را برای حضور قدرتمند در بازار کارت‌های گرافیک مجزا و مخصوص گیمینگ جزم کرده است و خبر خوب اینکه کارت‌های جدید احتمالاً سال جاری میلادی از راه خواهند رسید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا