فناوری

حکم دادگاه اپیک گیمز می‌تواند ضربه سنگینی به درآمدهای اپ استور بزند

رای امروز قاضی دادگاه اپل و اپیک گیمز به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد در کنار پرداخت درون برنامه‌ای اپل گزینه جایگزینی برای پرداخت ارائه کنند. این تصمیم می‌تواند تجارت ۱۹ میلیارد دلاری پرداخت‌های اپ استور را به خطر بیندازد و کوپرتینویی‌ها را آزار دهد.

نتیجه دادگاه اپل و اپیک گیمز تاثیر بزرگی بر کسب و کار اپل ندارد و همچنان اجازه می‌دهد که این شرکت تنها ارائه‌کننده اپلیکیشن‌های iOS باشد و از هر خرید ۳۰ درصد کارمزد بگیرد. قاضی با رای خود فقط توسعه‌دهندگان آمریکایی را مدنظر قرار داده اما همین افراد ۶.۳ میلیارد دلار از مجموع درآمدهای اپ استور را شکل می‌دهند.

بخش عمده درآمد اپ استور از پرداخت‌های درون برنامه‌ای اپلیکیشن‌های رایگان و خرید حق اشتراک به دست می‌آید و این حکم می‌تواند تاثیر زیادی روی مدل تجاری اپ استور داشته باشد. اپ استور توسعه‌دهندگان زیادی دارد، اما بخش عمده درآمد این فروشگاه اپ مربوط به تعداد محدودی از توسعه‌دهندگان می‌شود که همان شرکت‌های غول‌پیکر هستند.

شرکت «سنسور تاور» در سال ۲۰۲۰ گفته بود که بیش از ۹۵ درصد از درآمد اپ استور توسط ۲ درصد از توسعه‌دهندگان به دست می‌آید و ۹۸ درصد باقی مانده سالانه کمتر از ۱ میلیون دلار درآمد دارند. اپ استور در واقع فروشگاهی برای بازی‌هاست که تقریبا تمام درآمد خود را از پرداخت‌های درون برنامه‌ای به دست می‌آورد.

همان‌طور که در حکم دادگاه توضیح داده شده، ۷۰ درصد از درآمد بازی‌های اپ استور تنها از ۱۰ درصد کاربران این فروشگاه حاصل می‌شود. از سوی دیگر، بیش از ۸۰ درصد کاربران عملا هیچ درآمدی برای اپل یا توسعه‌دهندگان ایجاد نمی‌کنند.

برخی توسعه‌دهندگان از همین حالا اعلام کرده‌اند که از راهکارهای جایگزین پرداخت در اپ استور استفاده خواهند کرد، ولی باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه تعدادی از توسعه‌دهندگان حاضر به استفاده از این راهکارها خواهند شد. توسعه‌دهنده Halide می‌گوید: «ما صادقانه از امکانات اپل در زمینه محاسبه مالیات در سراسر جهان، اپل پی و سایر ویژگی‌های پرداخت خرسندیم. بنابراین بعید است که در حال حاضر شکل تجارت خود را تغییر دهیم.»

با رای جدید دادگاه، اپل از بخشی از درآمدهای قبلی خود محروم می‌شود. اگر توسعه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان بخواهند به استفاده از روش‌های جدید پرداخت روی بیاورند، کوپرتینویی‌ها قسمت بزرگی از درآمد اپ استور را از دست می‌دهند و از این نظر با ضرر سنگینی روبرو می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا