بازی هافناوریکسب و کار

دوربین دوچشمی، ابزاری برای نگاه متفاوت به محیط

دوربین‌های دوچشمی ابزارهایی هستند که تصاویر بزرگ‌شده را از اجسامی که در دوردست قرارگرفته‌اند نشان می‌دهند. یک دوربین دوچشمی در واقع از دو تلسکوپ کوچک ساخته‌شده است که روی یک قاب سوار شده‌اند.

طراحی دوربین‌های دوچشمی در طول تاریخ تغییرات زیادی کرده و پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. باوجود تلاش‌هایی که در طول تاریخ انجام‌شده است اولین تلسکوپ بازتابی جهان در قرن هفدهم تولید و هانس لیپرشی به‌عنوان مخترع آن شناخته شد و اولین دوربین دوچشمی واقعی جهان را نیز سال ۱۸۲۵ جی. پی. لیمیر ساخت. بعدها دانشمندان مختلف راه‌های زیادی برای تصحیح تصویر در این دوربین‌ها ارائه دارند و اولین دوربین دوچشمی به شکل مدرن آن سال ۱۸۹۴ تولید و به بازار عرضه شد. در حال حاضر شرکت‌هایی مانند سلسترون، نیکون، بوشنل، ورتکس، کارسون و … بهترین دوربین‎‎های دوچشمی جهان را عرضه می‌کنند.

دوربین‌های دوچشمی که گاهی به آن‌ها دوربین شکاری هم گفته می‌شود برای پرنده‌نگری، قایقرانی، تماشای آسمان شب، تماشای حیات‌وحش و البته شکار کاربرد دارند. با توجه به گستردگی مدل‌های موجود در بازار انتخاب یک دوربین دوچشمی خوب می‌تواند به یک چالش تبدیل شود.

انتخاب یک دوربین دوچشمی خوب

مهم‌ترین فاکتورهایی که برای خرید یک دوربین دوچشمی باید در نظر بگیرید، فاکتورهای زیر است:

  • نیازهای شما
  • مشخصات فنی
  • مجموع هزینه‌ها

نیازهای شما

قبل از خرید یک دوربین دوچشمی باید اهداف و نیازهای خود را بشناسید. ازآنجایی‌که مدل‌های مختلف برای کاربردهای متفاوتی مناسب‌اند بنابراین شما باید اول تصمیم بگیرید اولویت شما در استفاده از دوربین دوچشمی چیست؟ تماشای آسمان؟ پرنده‌نگری؟ شکار؟ و آیا می‌خواهید از آن در شرایط نور کم استفاده کنید؟

به‌طورکلی عدسی‌های شیئی به‌کاررفته در دوربین‌های دوچشمی سه اندازه‌ی مختلف دارند. اندازه‌ی بزرگ برای شکار و تماشای حیات‌وحش ایده‌آل است، اندازه‌ی متوسط برای فعالیت‌های ورزشی و کوهنوردی به کار گرفته می‌شود و کامپکت که مناسب برای فعالیت‌های روزمره و استفاده‌های دانش‌آموزی است.

مشخصات فنی

بزرگنمایی و قطر لنز دو مشخصه‌ی اصلی‌ای است که باید هنگام خرید یک دوچشمی در نظر بگیرید. معمولاً دوربین دوچشمی با دو عدد معرفی می‌شود برای مثال می‌گوییم این دوربین ۷ در ۵۰ است. عدد اول به میزان بزرگنمایی، در اینجا ۷ برابر، اشاره دارد و عدد دوم قطر لنز است. توجه داشته باشید که قطر بیشتر لنز به معنای این است که دوربین شما توانایی جمع‌آوری نور بیشتری دارد. میزان بزرگنمایی انتخابی نیز به فعالیت موردنظر شما برمی‌گردد. بزرگنمایی کمتر میدان دید بیشتری را برای شما فراهم می‌کند و بزرگنمایی بیشتر برای فعالیت‌های ستاره‌شناسی ایده‌آل است.

نوع سیستم فوکوس به‌کاررفته در دستگاه نیز مهم است. به‌خصوص اگر مبتدی باشید این مشخصه تأثیر زیادی در عملکرد شما خواهد داشت. دو نوع سیستم فوکوس وجود دارد:

  • فوکوس مرکزی که به‌صورت هم‌زمان هر دو چشمی را تنظیم می‌کند.
  • فوکوس تکی که هر چشمی به‌صورت جداگانه تنظیم می‌شود.

مجموع هزینه‌ها

بودجه یکی از مهمترین بخش‌های تصمیم‌گیری است به‌طورکلی محصولاتی که کیفیت بالاتری دارند و برای استفاده‌هایی مانند ستاره‌شناسی طراحی‌شده‌اند می‌توانند گران‌قیمت باشند. لنزهای شیشه‌ای نیز درمجموع از لنزهای پلاستیکی گران‌ترند. البته انواع لنز پلاستیکی بسیار باکیفیت و مقاوم در برابر ضربه نیز وجود دارد که قیمت‌ بالایی دارد. پوشش دوربین نیز یکی دیگر از عواملی است که قیمت را جابه‌جا می‌کند. نکته‌ی بعدی که نباید فراموش کنید لوازم جانبی است. کیف و بندهای مناسبی که بتوانند از دوربین شما در شرایط نامساعد آب و هوایی و ضربه محافظت کنند نیز چندان ارزان نیستند. علاوه بر این برای دوربین‌های دوچشمی سنگین ممکن است به وسایلی مانند سه‌پایه نیاز داشته باشید.

هرچند مدل‌های ارزان‌قیمت دوربین دوچشمی نیز در بازار موجود است اما بهتر است با در نظر گرفتن یک بودجه‌ی مناسب دوربین مناسبی از یک برند شناخته‌شده تهیه کنید. روش خرید دوربین قسطی یکی از بهترین روش‌های تأمین بودجه برای خرید چنین کالاهایی است. می‌توانید کالای خود را تحویل بگیرید و در ماه‌های بعدی اقساط آن را بپردازید، این کار دست شما را برای یک انتخاب بهتر باز می‌گذارد.

مراقبت از دوربین دوچشمی

سیستم‌هایی مانند دوربین دوچشمی برای حفظ کارایی و دوام بیشتر نیاز به مراقبت دارد. مهم‌ترین فاکتورهای نگهداری از یک دوربین دوچشمی موارد زیر است:

  • تنظیم دوربین دوچشمی: دوربین شما باید درست و بر اساس نیاز شما تنظیم‌شده باشد. از سیستم فوکوس کمک بگیرید و دوربین را در بهترین شرایط قرار دهید.
  • شرایط استفاده و نگهداری: برای اینکه تصویر خوبی از دوربین دوچشمی‌تان بگیرید باید آن را محکم نگه‌دارید. استفاده از بند گردن برای جلوگیری از حوادث احتمالی و سه‌پایه‌ی مناسب برای دوربین‌های سنگین می‌تواند شرایط بهتری را به وجود بیاورد. همچنین داشتن یک کیف مناسب برای محافظت از دوربین یک امر ضروری است.
  • تمیز کردن دوربین دوچشمی: تمیز کردن دوربین دوچشمی در طول عمر آن بسیار مؤثر است. به‌خصوص اگر در شرایط نامناسب جوی و در غبار یا رطوبت زیاد از دوربین استفاده کرده‌اید لازم است با دستمال مرطوب، پارچه‌های مناسب تمیز کردن عدسی و محلول‌های مناسب با دقت دوربین دوچشمی‌تان را تمیز کنید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا