فناوری

دیجی‌تک؛ داستان نابودی موتورولا

کمپانی موتورولا که از سال ۱۹۲۸ کار خودش را شروع کرد، یکی از قدیمی‌ترین کمپانی‌های حوزه تکنولوژی به شمار می‌رود که با تولید و فروش اولین گوشی موبایل، حسابی بر سر زبان‌ها افتاد. این کمپانی طی این همه سال فراز و فرودهای بیشماری را پشت سر گذاشته است. در ویدیوی امروز به سراغ داستان نابودی موتورولا رفته‌ام.

تماشای ویدیو در یوتوب دیجیاتو:

تماشای ویدیو در آپارات دیجیاتو:

موتورولا توسط دو برادر به نام جوزف و پال گلوین (Joseph & Paul Galvin) در سال ۱۹۲۸ تاسیس شد. این دو برادر یک کمپانی رادیوسازی ورشکسته را به قیمت ۷۵۰ دلار خریداری و پس از آن با بستن قرارداد با چند خودرساز، رادیوهای آن‌ها را تامین کردند. نام این کمپانی هم به کمک کلمه «موتور» و پسوندی که در آن دوران معروف شده بود یعنی «لا» ساخته و به موتورولا تبدیل شد.

پس از تامین رادیو برای خودروها، این کمپانی به ساخت رادیوهای FM قابل حمل، تلویزیون‌های بزرگ و در نهایت اولین فرستنده و گیرنده استفاده شده توسط بشر در فضا روی آورد. اوضاع برای این کمپانی به قدری خوب پیش‌رفت که توانست با بستن قرارداد با نیروهای آتشنشانی و پلیس، به بازار بیسیم‌ها هم وارد شود.

در ادامه کمپانی موتورولا به دو بخش «Motorola Solutions» با تمرکز روی بازار زیرساخت مخابراتی و «Motorola Mobility» با تمرکز روی موبایل‌ها تقسیم شد تا هر بخش با تمرکز بیشتری به کار خود ادامه دهد. بخش موبایل این کمپانی در اوسط دهه ۸۰ توانست با ارائه گوشی DynaTAC اولین گوشی موبایل بی‌نیاز از هر گونه اتصال سیمی را به دنیا معرفی کند. منتهی این گوشی ۳ مشکل اساسی داشت: ۱) قیمت آن ۹۸۰۰ دلار بود ۲) پس از ۱۰ ساعت شارژ تنها ۳۰ دقیقه داوم می‌آورد ۳) یک کیلوگرم وزن داشت.

با این حال این گوشی آنقدر موفق بود تا موتورولا توانست دو مدل دیگر به عنوان MicroTAC و StarTAC را روانه بازار کند که هم وزن و قیمت کمتری داشت و هم شارژدهی طولانی‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌داد. این روند صعودی آنقدر ادامه پیدا کرد که موتورولا در یک بازه‌ای اعلام کرد ۹۹.۹۹۹۶۶ درصد گوشی‌های این کمپانی بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند.

موتورولا

اما داستان نابودی موتورولا دقیقا از سال ۱۹۸۸ و همزمان با پروژه اریدیوم شروع شد. این کمپانی زمان زیادی را صرف این پروژه شکست خورده کرد و بعدها هم با تصمیماتی عجیب‌تر موجب رشد رقبا و عقب‌ماندگی خود شد. داستان نابودی موتورولا را می‌توانید در ویدیوی بالا مشاهده کنید. پیشنهاد می‌کنم این داستان شینیدنی را از دست ندهید و آن را برای دوستانتان هم ارسال کنید. لایک و سابسکرایب کانال یوتوب دیجیاتو هم که دیگر کفتن ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا