فناوری

دیجی‌تک: رمزارز چیا چیست و چرا قیمت SSD را ۱۰ برابر کرده؟

رمزارز چیا با شعار دوست‌دارد محیط‌زیست چند وقتی است که میان ماینرها به شهرت رسیده است. پیش از این درباره رمزارز چیا توضیحاتی را ارائه کرده بودیم، اما در این مطلب و به صورت بسیار جامع‌تر در ویدیو، در رابطه با زوایای دیگر این رمزارز که قیمت فضای ذخیره‌سازی را ۱۰ برابر کرده است صحبت می‌کنم.

تماشای ویدیو در یوتوب دیجیاتو:

تماشای ویدیو در آپارات دیجیاتو:

رمزارز چیا به صورت کلی به هارد یا SSD برای ماین کردن نیاز دارد. البته همین ماین کردن یا استخراج نیز چندان واژه درست و دقیقی نیست، چرا که چیا بر پایه سیستم «اثبات زمان و فضا» کار می‌کند. یعنی شما با در اختیار گذاشتن فضای ذخیره‌سازی و زمان سیستمتان، به رشد حجم شبکه چیا کمک می‌کنید و در ازای آن پاداشی نسیبتان می‌شود.

به همین دلیل است که اصولا چیا را رمزارزی دوست‌دار محیط‌زیست معرفی می‌کنند. چیا برای این که از هارد شما استفاده کند، باید آن را پلات کند. پلات کردن یک هارد به خودی خود به ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد. در نتیجه کاربران برای تسریع پلات بندی، از SSD استفاده می‌کنند. همچنین گفتنی است که هر پلات به صورت پیش‌فرض ۱۰۰ گیگابایت است و در نتیجه یک هارد ۲ ترابایتی نهایت ۲۰ پلات می‌شود. برای محاسبه میزان پاداش شما به ازای فضای هارد از این لینک استفاده کنید.

همچنین برای این که ماینرها از رشد شبکه چیا عقب نیفتند، نیاز دارند که پلات‌ها را به صورت موازی بسازند. برای ساخت پلات موازی، باید سیستمی قدرتمند حداقل با ۸ هسته پردازشی و ۳۲ گیگابابیت رم داشته باشید. البته اگر نخواهید به سرعت وارد شبکه شوید، می‌توانید با هر دستگاهی که در خانه دارید شروع به ماین چیا کنید. اما این را در نظر بگیرید که سرعت پلات کردن هارد بسیار کند است و بهتر است از SSD استفاده کنید.

در ویدیوی این مطلب به صورت جامع‌تر به این رمزارز پرداخته‌ام و همچنین سعی کردم به چندین سوال پرتکرار شما پاسخ دهم. در نتیجه پیشنهاد می‌کنم ویدیو را حتما تا انتها تماشا کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا