فناوری

رضایت کاربران از عملکرد نسخه بتای اینترنت ماهواره‌ای استارلینک شرکت اسپیس ایکس

از اواخر سال گذشته میلادی آزمایش عمومی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک آغاز شد و حالا کاربران زیادی در ایالات متحده آمریکا به برنامه بتای آن ملحق شده‌اند. اینترنت شرکت اسپیس ایکس توانسته رضایت این کاربران را جلب کند و آن‌ها از سرعت و عملکرد مناسب استارلینک خبر می‌دهند.

شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک در کمتر از یکسال توانست تعداد ماهواره‌های خود را از ۲۴۲ عدد به بیش از ۱۰۰۰ عدد برساند و ۱,۰۲۵ ماهواره کوچک در فضا داشته باشند که البته هم اکنون ۹۶۲ مورد آن‌ها در مدار حضور دارند. این ماهواره‌ها توانسته‌اند اینترنت را در اختیار تعدادی از کاربران قرار دهند.

با وجود اینکه اسپیس ایکس می‌خواهد با اعمال تغییرات در ماهواره‌های خود عملکردشان را بهبود دهد و به همین دلیل برخی شرکت‌ها به ویژه آمازون شروع به مخالفت با آن کرده‌اند، کاربران نسخه بتا از سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک رضایت دارند.

از اواخر سال گذشته میلادی این اینترنت بطور آزمایشی در اختیار کاربران در آمریکا قرار گرفت که البته برای دسترسی به آن علاوه بر پرداخت ماهانه ۹۹ دلار حق سرویس، باید تجهیزات موردنیاز ۴۹۹ دلاری را هم تهیه کرد. این سرویس هم اکنون در اختیار کاربران در کانادا هم قرار دارد.

حالا پس از گذشت چندین ماه از شروع آزمایش عمومی، تعدادی از کاربران از عملکرد مناسب آن خبر می‌دهند و از سرعتش رضایت دارند. برای مثال یکی از توسعه‌دهندگان نرم افزار به نام «لی فیلیپس» در «بریتیش کلمبیا» کانادا به سرعت دانلود ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه و آپلود ۲۰ مگابیت بر ثانیه این سرویس اشاره کرده و گفته بیش از حد از عملکرد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک رضایت دارد.

یکی از صاحبان کسب و کار در «مینه‌سوتا» آمریکا که خود برایان معرفی کرده، از سرعت آپلود ۷ مگابیت بر ثانیه این سرویس خبر داده و همچنین سرعت دانلود را در محدوده ۴۰ تا ۱۹۰ مگابیت بر ثانیه اعلام کرده. برایان عملکرد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را کاملا قابل قبول می‌داند. این فرد سرعت دانلود و آپلود DSL خود را به ترتیب ۳۰ و ۲ مگابیت بر ثانیه اعلام کرده است.

میزان تاخیر اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بطور میانگین برابر ۴۱ میلی‌ثانیه است، اما فیلیپس آن را ۲۹ میلی‌ثانیه اعلام کرده. با وجود چنین اختلافی، عملکرد آن بسیار بهتر از اینترنت ماهواره‌ای سنتی با میزان تاخیر ۶۰۰ میلی‌ثانیه است.

در حالی که اسپیس ایکس هنوز نتوانسته به سرعت اینترنت فیبر نوری در آمریکا غلبه کند، بازار متفاوتی را هدف قرار داده. مناطقی که شرکت‌ها نمی‌توانند به مشتریان سرویس‌دهی کنند، مدنظر شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک است که به نظر می‌رسد تا به امروز در این زمینه عملکرد موفقی داشته. با افزایش تعداد ماهواره‌ها و اصلاحات پیشنهادی اسپیس ایکس، انتظار می‌رود با بهبود چشمگیر عملکرد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک روبه‌رو شویم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا