فناوری

طرح جدید ناسا برای غلبه بر مشکل دریافت انرژی خورشیدی در سایه‌های ماه

ناسا خبر از طرح جدید خود برای آرایه‌های خورشیدی عمودی روی سطح ماه داده است. این آرایه‌ها می‌توانند بر مشکل سایه‌های متعدد قطب جنوب ماه غلبه کنند و شاید روزی در زمین هم کاربرد داشته باشند.

برنامه آرتمیس ناسا قرار است انسان‌ها را به ماه باز گرداند. اما مهم‌تر این که طی این برنامه قرار است امکان حضور پایدار در قطب جنوب ماه فراهم شود. به این منظور نیاز به انرژی پایدار است تا فعالیت فضانوردان، ربات‌ها و سازها‌ی پیشرفته برای ماموریت‌های انسانی یا رباتیک امکان پذیر باشد.

ناسا به دنبال طراحی یک آرایه پنل‌های خورشیدی ۹.۷ متری است که امکان باز و بسته شدن را داشته باشند. به این منظور ۵ کمپانی برای طراحی پنل‌ها انتخاب شده‌اند. ناسا به دلیل کاهش ریسک‌های موجود در توسعه چنین فناوری پیشرفته‌ای تصمیم گرفته به جای یک کمپانی، با ۵ کمپانی همکاری داشته باشد. شرکت‌های انتخاب شده شامل لاکهید مارتین، نورثروپ گرومن، هانیبی رباتیکس، اسپیس سیستم لورال و آستروباتیک تکنولوژی هستند.

آرایه خورشیدی مورد بحث همچنین باید امکان حفظ تعادل در سطوح شیب‌دار را داشته باشد و در عین حال به خوبی در برابر غبارهای موجود در ماه مقاومت نماید. علاوه بر این باید در حالت جمع شده ابعاد کوچکی داشته باشد و وزن آن هم چندان بالا نباشد تا امکان حمل ساده‌تر آن به سطح ماه وجود داشته باشد.

زمانی که قرارداد ۱۲ ماهه ۷۰۰ هزار دلاری به پایان برسد، کمپانی‌ها طرح خود را به همراه تحلیل‌ها و اطلاعات مربتط با آن به ناسا ارائه می‌دهند.در نهایت ناسا با انتخاب حداکثر دو مورد از آنها، بودجه‌ای تا ۷.۵ میلیون دلار را در اختیار آنها می‌گذارد تا نمونه‌های اولیه ساخته شده و در نهایت تست‌های محیطی آغاز شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود در نهایت تا انتهای سال ۲۰۲۰ شاهد اجرای آن روی سطح ماه خواهیم بود.

تا کنون ساختارهای پنل‌های خورشیدی، برای پیاده‌سازی در محیط‌های ریز گرانش یا برای استقرار در سطوح افقی طراحی می‌شدند. در قطب جنوب ماه خورشید برای مدت کمی در آسمان دیده می‌شود. علاوه بر این وجود صخره‌ها، تپه‌ها و دامنه‌ها باعث ایجاد سایه می‌شود. به همین دلیل ساختار عمودی جدید، به لطف ارتفاع بالاتر قرارگیری سلول‌های خورشیدی، کمک می‌کند آرایه‌های خورشیدی به خوبی در جایگاهی مناسب برای دریافت نور خورشید قرار بگیرند.

به گفته «چاد تیلور»، مدیر این پروژه در ناسا، شاید در آینده این آرایه خورشیدی در زمین و در ساختمان‌هایی که در پشت سایه درختان یا دیگر ساختمان‌ها قرار گرفته‌اند کاربرد داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا