فناوری

فیروزآبادی: بدون داشتن جایگزین مناسب، نمی‌توان اینستاگرام را فیلتر کرد

به گفته رییس مرکز ملی فضای مجازی، مردم به ارتباط و شبکه‌های اجتماعی نیاز دارند و تا زمانی که جایگزین مناسبی برای اینستاگرام وجود نداشته باشد، نمی‌توان آن را فیلتر کرد.

«ابوالحسن فیروزآبادی» در نشست محفل هم‌اندیشی فعالان فضای مجازی پاک (مهافمپ)، درباره سرانجام اینستاگرام گفت: «گرچه بحث‌های بسیاری پیرامون مسئله اینستاگرام وجود دارد؛ اما تا زمانی که آلترناتیو مناسبی برای آن نداشته باشیم، با فیلتر آن دچار برخی مشکلات می‌شویم. مردم به ارتباط و شبکه‌های اجتماعی نیاز دارند و نمی‌توانیم بدون یافتن جایگزینی مناسب، یک شبکه‌ اجتماعی را ببندیم. برخی فقط به مشکلات اخلاقی اینستاگرام می‌اندیشند، اما من مشکلات خیلی فراتری را می‌بینم. اینستاگرام مخاطب را در حباب اطلاعاتی قرار می‌دهد، خودشیفتگی را در کاربران دامن می‌زند و اراده پلتفرم را بر افراد تحمیل می‌کند. با این وجود، عده زیادی در این بستر زیست می‌کنند و ما نمی‌توانیم به راحتی این بستر را مسدود کنیم.»

او  در پاسخ به پرسشی در مورد کاربرد فیلترینگ در حکمرانی فضای مجازی و با اشاره به الگوی آمریکا در مدیریت محتوای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی نیز گفت:

«فیلتر ابزار اعمال قدرت سخت است. پیش از این شدنی نبوده و در آینده نیز باید مبنا را بر عدم کارآمدی فیلترینگ بگذاریم. اقدامات آمریکا در محدودسازی شبکه‌های اجتماعی، فیلترینگ نیست و باید عنوان سیاستگذاری بر آن نهاد. حکمرانی می‌تواند در لایه کلان و با توافق کشور و پلتفرم در قالب سیاستگذاری اعمال شود.»

مسئله قدرت و حکمرانی فضای مجازی از موضوعاتی است که فیروز آبادی در سخنرانی‌های خود بارها و بارها به آن اشاره کرده است و در این مراسم نیز تاکید کرد ایران در فضای مجازی باید بر توسعه پلتفرم‌ها به عنوان ابزاری کم‌هزینه و کارآمد، تمرکز کند تا سهمی از این قدرت داشته باشد: «ایران باید ترکیبی از قدرت سخت و نرم را داشته باشد و با هزینه‌های کم می‌توانیم امید داشته باشیم که در یک دهه آینده شرایط را تغییر دهیم.»

خاطرنشان می‌شود دو سال پیش بود که «ابوالحسن فیروزآبادی» صحبت‌های مشابهی مانند آنچه امروزه می‌گوید را بیان کرده بود. او در آن زمان اعلام کرده بود که نمونه‌های داخلی اینستاگرام شکل گرفته اما کامل نیستند. او در آن زمان اذعان داشت که «چیزی که ما الان ارائه کنیم ۳ سال دیگر به نتیجه می‌رسد و بالغ می‌شود. لاجرم تا آن زمان، چیزی که ما ارائه کنیم نسبت به اینستاگرام خیلی بهتر خواهد بود.» حال باید گفت دی ماه سال آینده درست «سه سال» از این صحبت‌ها می‌گذرد و واقعیت اینست که هنوز مدل مشابه قدرتمندی نه ارائه شده و نه با توجه به بسیاری از اتفاقاتی که در کسب‌وکارهای اینترنتی کشور رخ می‌دهد، احتمالا کسی علاقه دارد که روی این موضوع سرمایه‌گذاری عظیمی کند.

مشابه داخلی اینستاگرام

جهرمی نیز دو سال پیش گفته بود که هیچ ابلاغیه رسمی مبنی بر حمایت از برنامه‌های بومی فعال در این زمینه به دست آنها نرسیده و واقعیت اینجاست که مدل‌های مشابه داخلی مانند جیک و پیک و هورسا نیز در اظهار نظرات جداگانه‌ای تاکید کردند که هیچ علاقه‌ای ندارند تا اینستاگرام ایرانی باشند.

شرکت صبا ایده از بزرگترین بازیگران حوزه تجارت الکترونیکی که مالک مجموعه‌هایی چون آپارات و فیلیمو است نیز شبکه اجتماعی لنزور را در این زمینه در دست داشت که تابستان امسال به فعالیت آن پایان داد و دلیل آن را پیرامون «نظرات متنوع ارکان و متولیان مختلف فرهنگی کشور و مشخص نبودن جایگاه شبکه اجتماعی در ایران» اعلام کرده بود؛ چالش‌هایی که باعث می‌شود سرمایه‌گذاری مجددی روی راه‌اندازی چنین پلتفرم‌هایی از سوی شرکت‌های خصوصی صورت نگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا