فناوری

مدرنا واکسن ویژه گونه آفریقایی کرونا را تولید کرد

مدرنا برای مقابله با ویروس کرونای نوع آفریقای جنوبی واکسن جدیدی آماده کرده است. واکسن جدید با دوز تقویت شده به منظور انجام آزمایش‌های بالینی و بررسی میزان اثربخشی، ‌به «موسسه ملی بهداشت آمریکا» (NIH) تحویل داده شده است. این شرکت ادعا می‌کند که واکسن جدید با دوزهای تقویت‌شده اثربخشی و ایمنی بالاتری در برابر کرونای نوع آفریقای جنوبی از خود نشان می‌دهد.

مطالعات اخیر مدرنا نشان می‌دهد که واکسن فعلی در برابر سویه آفریقای جنوبی اثربخشی کمتری دارد هرچند سطح آنتی بادی در بیماران بالاتر از آن حدی است که گمان می‌رود در برایر ویروس از آنها حفاظت می‌کند. به همین دلیل واکسن با دوز تقویت شده را برای این نوع کرونا طراحی کرده تا مراحل آزمایش‌های بالینی را طی کند.

واکسن جدید «RNA-1273.351» نام دارد و آماده است تا مراحل اولیه آزمایش بالینی خود را طی کند تا اثربخشی آن روی کرونای آفریقای جنوبی ارزیابی شود.

«استفان بانسل» مدیرعامل مدرنا در مصاحبه مطبوعاتی گفت:

«خود را متعهد می‌دانیم که هر تعداد واکسن با دوز جدید لازم است آماده کنیم تا همه گیری کرونا تا حد امکان کنترل شود. در صورت لزوم دوزهای بیشتری تا پایان سال 2021 و در ادامه در سال 2022 به جهان عرضه خواهیم کرد.»

واکسن جدید با دوز تقویت شده تنها در عرض 30 روز طراحی و تولید شده است و مدرنا آماده است تا در صورت لزوم،‌ واکسن‌های تقویت‌ شده دیگری را برای سایر گونه‌های کرونا هدف آماده کند.

استفان بانسل در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد:

«تا زمامی که این ویروس کاملا تحت کنترل قرار نگیرد ، همین مسیر را ادامه خواهیم داد.»

با توجه به ظهور انواع بالقوه جدید و حتی خطرناک‌تر ویروس کرونا، لزوم تولید واکسن‌هایی با دوز تقویت شده به شدت دیده می‌شود.  مراکز کنترل و پیشگیری در انگلستان از ابتلای 1881 مورد بیمار به ویروس کرونای نوع B.1.1.7 خبر داده‌‌اند. 46 مورد ابتلا به همین گونه نیز در آفریقای جنوبی و 5 مورد ابتلا نیز در برزیل گزارش شده است. متخصصان می‌گویند با آلوده شدن افراد بیشتری،‌احتمال بروز جهش‌های مشکل ساز نیز بیشتر می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا