فناوری

مشکلات زنجیره تامین گریبانگیر اپل شد: تاخیر چندماهه در عرضه چندین محصول

مشکلات مربوط به زنجیره تامین ماه‌هاست صنعت محصولات الکترونیکی را درگیر کرده است. این چالش‌ها حالا به کارخانه‌های تامین‌کننده محصولات اپل هم رسیده و دستگاه‌های مختلف این شرکت از جمله آیپد ایر، مک استودیو و مک‌بوک پرو را را از چند هفته تا چند ماه ناموجود کرده است.

تاخیر در عرضه بخشی از محصولات اپل اولین بار توسط کاربری در توییتر به نام BasicAppleGuy مطرح شد. او در پستی اعلام کرد که بسیاری از محصولات اپل در آمریکا حداقل تا چند وقت ناموجود شده‌اند. در ادامه فهرست این محصولات و مدت زمان تاخیر در موجودی مجدد آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

  • آیپد ایر: ۳۱ تا ۳۸ روز
  • مک استودیو (مدل پایه M1 مکس): ۹ تا ۱۷ روز
  • مک استودیو (مدل پایه M1 اولترا): ۵۲ تا ۶۷ روز
  • مک استودیو سفارشی: ۸۰ تا ۹۴ روز
  • اپل استودیو دیسپلی: ۶۰ تا ۷۴ روز
  • مک‌بوک پرو (مدل ۱۴ و ۱۶ اینچی): ۵۷ تا ۷۱ روز
  • مک‌بوک پرو سفارشی: ۵۹ تا ۷۶ روز

اپل با محدودیت در تولید محصولات روبروست

نکته جالب این‌جاست که برخلاف آیپد ایر، مک استودیو و استودیو دیسپلی که در اسفند ماه معرفی شدند، مک‌بوک پرو از اکتبر پارسال هنوز در بحث تولید مشکل دارد. البته برخی از این محصولات ممکن است به‌صورت مقطعی موجود شوند، اما موجودی اکثر آن‌ها تا دو الی سه ماه آینده بسیار محدود خواهد بود. به نظر می‌رسد که اپل تمرکز زنجیره تامین خود را روی تامین محصولات پرفروش‌تری مثل آیفون گذاشته تا جریان درآمدهای خود را حداقل به شکل قابل توجهی از دست ندهد.

زنجیره تامین از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در سال 2020 بسیاری از شرکت‌ها را دچار مشکل کرده، اما اپل تقریبا از اثرات این اتفاق در امان بوده است. ظاهرا توانایی اپل در تضمین سفارشات، رایزنی با منابع تامین و موجودی بالای انبارهای این شرکت به تداوم فعالیت کارخانه‌های آن‌ها کمک کرده بود. ولی اکنون این چالش‌ها بیش از هر زمان دیگری موجودی محصولات کوپرتینویی‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا