فناوری

مصرف روزانه یک قرص آسپرین خطر ابتلا به کرونا را ۲۹ درصد کاهش می‌دهد

محققان با بررسی میزان عفونت و سرعت روند بهبودی ۱۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا به این نتیجه رسیده اند که مصرف یک عدد قرص ۷۵ میلی گرمی آسپرین در روز، خطر ابتلا به بیماری کرونا را تا ۲۹ درصد کاهش می‌دهد.

اوایل دی ماه خبرهای مختلفی در مورد تاثیر آسپرین بر جلوگیری از ابتلا به کرونا منتشر شده بود. تا جایی که حتی برخی پزشکان مصرف این داروی مسکن را برای جلوگیری از ابتلا به کرونا را ممنوع اعلام کردند و رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را به عنوان اصلی مهم در پیشگیری بیش از هر دارویی مورد توجه قرار دادند.

اکنون تحقیقات پزشکان متخصص روی داده‌های پزشکی بیش از ده هزار نفر از بهمن‌ ماه سال گذشته تا خرداد ماه امسال نشان می‌دهد که مصرف روزانه آسپرین می‌تواند به کاهش ۲۹ درصدی ابتلا به ویروس کرونا کمک کند. هرچند هنوز این تحقیقات ادامه دارد و دقیقا مشخص نیست که آسپرین چگونه می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.

آسپرین به عنوان دارویی ارزان و بی خطر اغلب برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی،‌ سکته مغزی و همچنین به عنوان داروی مسکن بدون نسخه پزشک هم تجویز می‌شود. برخی پزشکان مصرف روزانه آسپرین را برای جلوگیری از سکته مغزی تجویز می‌کنند و برخی دیگر از آسپرین استفاده نمی‌کنند.

محققان همچنین دریافتند افراد مبتلا به آسپرین کمتر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، اما در صورت ابتلا به ویروس نیز سریعتر از بقیه بهبود پیدا می‌کنند.

بررسی‌های جدید پزشکان متخصص نشان می‌دهد که میانگین زمان بین اولین آزمایش مثبت بیمار و دومین آزمایش منفی در صورت مصرف آسپرین از ۱۹.۸ روز به ۹.۹ روز کاهش یافته است که نشان می دهد آسپرین می تواند روند بهبودی بیماران مبتلا را نیز سرعت ببخشد.

بی‌شک روند تحقیقات در مورد تاثیر آسپرین و سایر داروها بر ویروس کرونا ادامه دارد ولی آنچه مسلم است نباید بدون تجویز پزشک و مشورت با افراد متخصص،‌ اقدام به مصرف آسپرین یا هر داروی دیگری کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا