فناوری

موفقیت آیپد پرو ۲۰۲۱ در گروی سیستم عامل iPadOS 15

زمانی که آیپد پرو در سال ۲۰۱۵ معرفی شد، لقب قدرتمندترین تبلت اپل را دریافت کرد. از آن سال تا به امروز، اپل همواره قدرت این تبلت‌ها را افزایش داده و با آیپد پرو ۲۰۲۱ توانست آن‌ها را وارد دنیای جدیدی کند. با وجود قدرت سخت افزاری بالا، این تبلت‌ها یک محدودیت مهم دارند: سیستم عامل iPadOS.

آیپد پرو ۲۰۲۱ قدرتمندترین و جدیدترین تبلت اپل است که از پردازنده یکسان با مک‌بوک‌های این کمپانی یعنی چیپ M1 بهره می‌برد، بنابراین قدرت فوق‌العاده بالایی دارد و می‌تواند پاسخگوی اکثر کارهای سنگین باشد. اما در این میان یک سوال مهم وجود دارد: آیا اصولا چنین کاری ممکن است؟

گوشی‌ها و تبلت‌های اپل همیشه پرقدرت هستند و حتی چندین سال پس از عرضه هم عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهند. کاربران درباره قدرت آیپد پرو ۲۰۲۰ هیچ شکایتی ندارند و می‌توانند هرکاری با آن انجام دهند، اما یک محدودیت بزرگ دارند که آن، سیستم عامل است.

حالا که اپل تصمیم گرفته از پردازنده‌ لپ‌تاپ‌ها در تبلت استفاده کند، باید تحول در سیستم عامل را هم مدنظر قرار دارد و شاید چنین ایده‌ای با iPadOS 15 عملی شود.

آپید پرو ۲۰۲۱ نقش آیپد را تغییر نمی‌دهد

اگرچه با بهترین تبلت اپل تا به امروز روبه‌رو هستیم و فوق‌العاده قدرتمند است، اما سیستم عاملش مانع از جایگزینی آن با مک‌بوک یا مک مینی می‌شود. در حقیقت با وجود چنین سخت افزاری، آیپد همچنان یک تبلت است.

اپل برای جدیدترین تبلتش پورت تاندربولت درنظر گرفته که کاربران زیادی از آن استقبال می‌کنند و می‌توان راحت‌تر آن را به ستگاه‌های مختلف مانند نمایشگرها وصل کرد، اما تنها یک پورت دارد. در کنار این موضوع اگر بخواهید از آن به عنوان لپ‌تاپ استفاده کنید، باید هزینه گزافی برای کیبورد، ترک‌پد و ماوس پرداخت کنید. علاوه بر این، شارژدهی ۱۰ ساعته هم کمتر از مک‌بوک است.

با وجود چنین کمبودهایی، نرم افزار حرف اول را در کارایی می‌زند چرا که تبلت اپل مزیت‌هایی مانند وزن کم و امکان حمل راحت‌تر هم دارد. باید نرم افزاری باشد که از چنین قدرتی استفاده کند و البته کارایی بالاتری را در اختیار کاربران قرار دهد. اینجاست که iPadOS 15 وارد می‌شود و می‌تواند تغییری بزرگ ایجاد کند.

iPadOS 15 می‌تواند دنیای آیپد را متحول کند

iPadOS یک سیستم عامل جدید است و می‌توان گفت تقریبا همان iOS با چندین تغییر محسوب می‌شود. با وجود عمر کمش، اپل می‌تواند تغییرات بزرگی در آن ایجاد کند. iPadOS 14 برای افزایش کارایی تبلت‌های کوپرتینویی‌ها با قابلیت‌هایی مانند پشتیبانی از ترک‌پد و ماوس منتشر شد و همچنین پایداری آن‌ها را افزایش داد. حالا همه چیز به iPadOS 15 بستگی دارد.

مولتی‌تسکینگ در iPadOS 14 برای بسیاری از کاربران تجربه‌ای لذت‌بخش نیست و حسی مانند آنچه در مک او اس تجربه می‌کنیم، در آن وجود ندارد. اگرچه اپل با قابلیت‌هایی مانند اسپلیت ویو عملکرد آن را بهبود داده، اما همچنان محدودیت‌هایی دارد.

بسیاری از کاربران به امید آن بودند که اپل مک او اس را به آیپدها بیاورد، مخصوصا حالا که پردازنده‌ای یکسان دارند و بسیار قدرتمند هستند. اما اپل برنامه‌ای برای اینکار ندارد و نمی‌خواهد آن‌ها را ادغام کند، علاوه بر این اجباری هم برای چنین کاری وجود ندارد.

آیپد و مک‌بوک دو محصول متفاوت هستند و کوپرتینویی‌ها می‌خواهند همچنان در بازار تبلت‌ها حضور داشته باشند که با توجه حکمرانی که دارند، چنین اقدامی منطقی است. با این حال باید به فکر سیستم عامل آیپد بخصوص مدل‌های پرو باشند.

اپل می‌تواند با تغییرات عمده در iPadOS 15 و حذف برخی محدودیت‌ها، باعث افزایش محبوبیت آیپد‌ها شود و کارایی آیپد پرو را هم افزایش دهد.

برای اینکه آیپد پرو ۲۰۲۱ بتواند نقش بالایی در زندگی افراد حرفه‌ای داشته باشد، در کنار قدرت سخت افزاری بالا، باید نرم افزار قدرتمندی هم داشته باشد. در حقیقت اپل با چیپ M1 نصف این مسیر را رفته و iPadOS 15 می‌تواند نصف دیگر راه را برود. البته حتی در اینصورت هم آیپد نمی‌تواند جای مک‌بوک را حداقل در آینده نزدیک بگیرد.

باید منتظر ماند و دید کوپرتینویی‌ها با iPadOS 15 می‌توانند از پتانسیل چیپ M1 استفاده کنند یا نه. نظر شما چیست؟ آیا سیستم عامل بعدی کوپرتینویی‌ها با تغییرات عمده از راه می‌رسد یا کاربران را ناامید می‌کند؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا