فناوری

ناسا عکس سلفی مریخ‌نورد کنجکاو را به اشتراک گذاشت

مریخ‌نورد کنجکاو ناسا عکس سلفی جدیدی از خودش گرفته که در آن سیاره سرخ را مرموزتر از همیشه به نمایش گذاشته است.

در تصویری که ناسا این هفته به نمایش گذاشت، مریخ‌نورد در مرکز تصویر قرار گرفته و مجموعه‌ای از سنگ‌ها، که نگاه طولانی مدت به آن‌ها سرگیجه می‌آورد، در اطراف قرار دارند. این سلفی ۳۶۰ درجه از ۸۱ تصویر گرفته شده در ۲۰ نوامبر ساخته شده است. این تصاویر توسط دوربینی که در انتهای بازوی روباتیک مریخ‌نورد وصل شده، گرفته شده است. این تصویر ۳۶۰ درجه انگار به دور مریخ درحال چرخش است. انگار سطح مریخ همانند امواج بالا و پایین می‌روند. تصور کنید اگر می‌توانستیم دست‌هایمان را به سمت عکس دراز کنیم و به درون آن برویم، احتمالا در این چرخش اسیر می‌شدیم.

مریخ‌نورد «استقامت» در حال کاوش در دهانه «گیل» است تا بفهمد آیا مریخ زمانی برای حیات میکروبی قابل سکونت بوده یا خیر. برخی از نشانه‌های برجسته در این زمینه در سلفی وجود دارد. ساختار صخره‌ای که در پشت استقامت قرار دارد، «پدیمان گرینهو» نامیده می‌شود. در سمت راست تپه‌ای به نام «رافائل ناوارو-گونزالس» قرار دارد که به افتخار زیست‌شناس معروف – که اوایل سال گذشته میلادی درگذشت- این نام را به خود گرفته است.

نقطه مهم دیگری که در تصویر مشاهده می‌کنیم، دهانه U شکل در پشت و در سمت چپ مریخ‌نورد است. استقامت با کنجکاوی‌های بی‌پایانش به کاوش‌ها در این دهانه ادامه خواهد داد.

در همین حال، ربات‌های مریخ‌نورد در حال جمع‌آوری نمونه‌ سنگ‌های متفاوت از این دهانه هستند. مریخ‌نورد «ژورنگ» نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا اطلاعات زمین‌شناسی و جوی را ارسال کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا