فناوری

نتایج اولیه بنچمارک آیپد پرو M1 منتشر شد: بیش از ۵۰ درصد سریع‌تر از نسل قبل

چندین هفته پیش اپل در مراسمی از آی‌‌مک و آیپد پرو جدید با چیپ M1 رونمایی کرد. حالا شاهد انتشار نتایج اولیه بنچمارک آیپد پرو M1 هستیم که از عملکرد بسیار بالاتر آن نسبت به نسل قبل خبر می‌دهد.

این تبلت قدرتمند در بنچمارک گیک‌بنچ ۵ مورد بررسی قرار گرفته و به امتیازهای بالایی دست پیدا کرده. آیپد پرو M1 با نمایشگر ۱۲.۹ اینچی بطور متوسط در بخش تک و چند هسته‌ای به ترتیب امتیازهای ۱,۷۱۸ و ۷,۲۸۴ را ثبت کرده که در مقایسه با نسل قبلی تغییرات قابل توجهی را نشان می‌دهد.

نسل قبلی آیپد پرو با چیپ A12Z توانسته در این بنچمارک در بخش تک و چند هسته‌ای به ترتیب امتیازهای ۱,۱۲۱ و ۴,۶۵۶ را کسب کند. بنابراین آیپد پرو M1 در مقایسه با نسل قبلی تا ۵۶ درصد سریع‌تر است.

آیپد پرو در بخش چند هسته‌ای توانسته به امتیازی مشابه آیپد ایر M1 و بالاتر از مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی با پردازنده Core-i9 اینتل دست یابد. امتیاز این محصولات به شرح زیر است:

  • مک‌‌بوک ایر جدید: ۷,۳۷۸
  • آیپد پرو جدید: ۷,۲۸۴
  • مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی: ۶,۸۴۵
  • نسل قبل آیپد پرو: ۴,۶۵۶

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که نسل سوم آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی با چیپ A12X در بخش چند هسته‌ای به امتیاز ۴,۸۰۹ دست پیدا کرده که از نسل چهارم بالاتر است. با این وجود، همچنان ۵۱ درصد پایین‌تر از نسل جدید آیپد پرو محسوب می‌شود. در حالت کلی ظاهرا ادعای اپل مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی سرعت نسبت به نسل‌ قبلی صحت داشته است.

در بخش عملکرد گرافیکی، آیپد پرو جدید  در متال به امتیاز ۲۰,۵۷۸ دست پیدا کرده که در مقایسه با نسل گذشته ۷۱ درصد بالاتر است. علاوه بر این، با عملکرد گرافیکی مشابه با مک‌های مجهز به چیپ M1 هستیم.

با توجه به امتیازها، قدرت تبلت اپل تفاوتی با لپ‌تاپ‌هایش ندارد و حتی از نظر بنچمارک بالاتر از مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی گران‌قیمت قرار می‌گیرد. با این وجود سیستم عامل iPadOS 14 نمی‌تواند از تمام پتانسیل‌های آن استفاده کند و شاید iPadOS 15 بتواند تغییری در این موضوع ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا