فناوری

نتایج مطالعه روی ۳ میلیون نفر: احتمال ابتلای دوباره به کرونا بسیار پایین است

بررسی‌ اطلاعات بیش از ۳ میلیون نفر توسط متخصصان «مرکز ملی سلامت آمریکا» نشان می‌دهد احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا در افرادی که قبلا به آن مبتلا شده‌اند، ۹۰ درصد کمتر از کسانی است که تاکنون درگیر ویروس نشده‌اند.

این مطالعه تحقیقاتی تایید می‌کند که آزمایش آنتی‌بادی مثبت در پی ابتلای اولیه با کاهش چشمگیر خطر ابتلای دوباره ارتباط مستقیم دارد. با این حال هنوز مشخص نیست که این محافظت تا چه مدت ادامه خواهد داشت.

پس از عبور از موج بزرگ ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در نیمه اول سال ۲۰۲۰، دانشمندان شروع به بررسی دقیق داده‌های مربوط به این بیماری و عفونت آن کردند تا متوجه شوند احتمال ابتلای مجدد انسان به این ویروس تا چه اندازه ممکن است. آزمایش «PCR» که از آن به عنوان آزمایش طلایی یاد می‌شود به طرز باورنکردنی به ذرات این ویروس حساسیت دارد. به همین دلیل نتیجه این آزمایش برای بیماران مبتلا به ویروس کووید-۱۹ ممکن است تا ماه‌ها پس از بهبودی کامل همچنان مثبت شود.

در ماه آگوست سال گذشته، دانشمندان دانشگاه هنگ کنگ اولین مورد تایید شده عفونت مجدد به ویروس SARS-CoV-2 را گزارش کردند. با توجه به اینکه این مورد خاص داده‌های ژنتیکی هر دو عفونت را ارائه می‌کند، محققان موفق شدند تایید کنند که عفونت دوم یک نژاد متفاوت از ویروس کرونا را به همراه دارد.

حالا و با گذشت بیش از یک سال از ظهور این ویروس همه گیر، هنوز سوالات زیادی در مورد مدت زمان ایمنی بدن در مقابل عفونت اولیه وجود دارد. بسیاری از محققان سعی کرده‌اند با اندازه‌گیری سطح آنتی‌بادی‌های ایمنی در بیماران پس از عفونت اولیه، برای این سوالات پاسخ‌هایی ارائه کنند.

با توجه به بررسی‌های آنتی‌بادی که پیش از این انجام شده، می‌توان نتیجه گرفت که سطح آن‌ها چند ماه پس از ابتلای اولیه به سرعت کاهش پیدا می‌کند. اما این معیار خاص نمی‌تواند جوابی مستقیم برای خطر عفونت مجدد محسوب شود، زیرا سیستم ایمنی بدن انسان‌ها از تاکتیک‌های زیادی برای مبارزه با عفونت استفاده می‌کند و برخی از محققان اعتقاد دارند که ایمنی طولانی مدت در برابر این ویروس ممکن است به سادگی و فقط با ردیابی سطح آنتی‌بادی‌ها مشخص نشود.

در این مطالعه جدید که توسط محققان مؤسسه ملی سرطان انجام شده است، داده‌های بیش از سه میلیون آزمایش آنتی‌بادی SARS-CoV-2 که حدود ۱۲ درصد از آن‌ها مثبت تشخیص داده شده‌اند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. آن‌ها در ادامه این موضوع را بررسی کردند که آزمایش PCR چه تعداد از این افراد در ماه‌های پس از آزمایش اولیه آنتی بادی مثبت شده است. نتیجه این تحقیقات مشخص می‌کند که میزان مثبت بودن PCR افرادی که آزمایش آنتی‌بادی آن‌ها در ابتدا مثبت بوده، کاهش پیدا کرده است.

«لین پنبرتی» رهبر این تحقیق در این رابطه توضیح می‌دهد:

داده‌های این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که نتیجه آزمایش‌ آنتی‌بادی آن‌ها مثبت شده، دارای ایمنی قابل توجهی نسبت به ویروس SARS-CoV-2 هستند، بنابراین ‌آن‌ها در معرض خطر کمتری برای عفونت جدید قرار دارند. برای درک بهتر این موضوع که این نوع محافظت تا چه مدت طول می‌کشد، چه کسی ممکن است حفاظت محدودی در مقابل آن داشته باشد و مشخصات بیماری چه تاثیری بر روی آن خواهد گذاشت نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. با این وجود نتایج تحقیقات اولیه کاملا دلگرم کننده است.

همچنین تحقیق دیگری که روی بیش از ۲۰ هزار نفر در انگلستان انجام شده، حاکی از آن است که افرادی که پیش از این به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، ۸۳ درصد کمتر احتمال دارد که برای بار دوم به این ویروس آلوده شوند. همچنین در این تحقیق به این نکته اشاره شده است که دوره محافظت برابر این ویروس به طور میانگین پنج ماه است.

«داگلاس لووی» از موسسه ملی سرطان و نویسنده این مطالعه می‌گوید بیماران بهبودیافته از ویروس کووید-۱۹ هنوز باید واکسینه شوند زیرا مدت زمان مصونیت طبیعی در برابر این ویروس هنوز مشخص نیست و در این تحقیق نرخ بالقوه ابتلای مجدد با توجه به انواع جدید این ویروس در نظر گرفته نشده است. او در مصاحبه خود با CNN عنوان می‌کند که نتایج حاصل از این مطالعه اساساً کاهش ۱۰ برابری آن را مشخص می‌کند. با این حال میزان کاهش آن می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

این مطالعه در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا