بازی هافناوریکسب و کار

نرم افزار ClockTuner ابزاری رایگان برای افزایش راندمان و کاهش مصرف پردازنده های Zen 2

سازنده نرم افزار بسیار کاربردی DRAM Calculator برای پردازنده‌های رایزن کمپانی AMD اقدام به ساخت برنامه رایگان دیگری برای این نسل از پردازنده‌های دسکتاپ کرده که عملکرد پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 2 شرکت AMD را افزایش و مصرف آنها را نیز کاهش می‌دهد. نرم افزار ClockTuner یا به اختصار CTR با افزایش عملکرد پردازنده و کاهش مصرف آن موجب بهبود راندمان سیستم شما می‌شود. 1usmus، توسعه دهنده نرم افزار DRAM Calculator برای رایزن که ابزاری رایگان به منظور اورکلاک رم بر روی پلتفرم‌های مبتنی بر رایزن بود و این کار را به شیوه‌ای آسان و ایمن انجام میداد، پروژه جدیدی را در دست توسعه دارد که باری دیگر موجب خوشحالی طرفداران و صاحبین سیستم‌های مجهز به پردازنده‌های رایزن AMD خواهد شد.

بر خلاف DRAM Calculator که از تمامی پردازنده‌های رایزن پشتیبانی می‌کرد، نرم افزار CTR صرفا مختص پردازنده‌های ZEN 2 می‌باشد و از طراحی چیپلت AMD در این نسل بهره می‌برد. این برنامه از پردازنده‌های رایزن 3000 و رایزن تردریپر 3000 پشتیبانی می‌کند و به گفته سازنده نرم افزار، از آنجایی که برنامه ولتاژ و فرکانس هر هسته پردازنده‌های ZEN 3 را تنظیم می کند، امکان سازگاری با معماری‌های بعدی را نیز دارد. نرم افزار CTR با تحت فشار قرار دادن هر هسته CCX کار می کند و باعث می‌شود پردازنده ضمن مصرف کمتر انرژی، سریع‌تر عمل کند. ماژول Smart Overclocking سطح کیفی هر هسته را محاسبه کرده و بر این اساس فرکانس هسته را تنظیم می‌کند. از ویژگی‌های مثبت این برنامه، فعال نگه داشتن تمامی فناوری‌های مرتبط با حفظ انرژی است.

نرم افزار ClockTuner

نرم افزار ClockTuner ابزاری برای افزایش راندمان پردازنده‌های رایزن

تمامی فرآیند به صورت خودکار و بدون محدودیت انجام می‌شود و حالتی از نرم افزار پرایم 95 که توسط 1usmus ایجاد شده سطح پایداری هر هسته CCX را می‌سنجد. همچنین بنچمارک یکپارچه Cinebench R20 نشان می‌دهد که CTR تا چه اندازه عملکرد سیستم را بهبود بخشیده است. دیگر جنبه مثبت این برنامه این است با هر برند مادربردی سازگاری دارد. حتی آن دسته از مادربردهایی که از پیکربندی‌های CCX پشتیبانی نمی‌کنند. این کار از طریق دسترسی به SMU برای گذر از تمامی محدودیت‌های مادربرد انجام می‌شود.

سازنده برنامه برخی از نتایج عملکرد آن را نیز منتشر کرده است که طبق آن، پردازنده Ryzen 9 3900X به لطف نرم افزار CTR تقریبا 7 درصد توانایی بیشتری دریافت کرده و در عین حال 9.5 درصد مصرف کمتری داشته است. آزمایشی که از برنامه بر روی پردازنده تردریپر 3960X صورت گرفته نیز افزایش عملکرد 5 درصدی و کاهش مصرف 4.5 درصدی را برای این پردازنده به دنبال داشته است. نرم افزار ClockTuner قرار است در سپتامبر امسال منتشر شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا