فناوری

هشدار مدیر ارشد اپل: لایحه داکوتا ماهیت کنونی آیفون را نابود می‌کند

مجلس سنای ایالت «داکوتای شمالی» لایحه‌ای را ارائه کرده که در صورت تصویب، اپل را از وادار کردن توسعه دهندگان به استفاده از اپ استور و سیستم پرداخت آن منع کرده و راه را برای ایجاد مارکت‌های جایگزین باز می‌کند.

سانتور «کایل داویسون» که این لایحه را با عنوان «Senate Bill 2333» تقدیم سنای ایالتی کرده، هدف از آن را کمک به توسعه دهندگان و حفاظت از کاربران در برابر هزینه‌های گزاف ناشی از انحصارگرایی شرکت‌های بزرگ عنوان کرده که طبیعتاً منظور از آن کارمزدی است که گوگل و اپل دریافت می‌کنند.

این لایحه بیشتر اپل را هدف داده و این شرکت را از وادار کردن توسعه دهندگان به توزیع اپ‌های خود از طریق پلتفرم انحصاری و همچنین پلتفرم پرداخت خود به عنوان تنها راه دریافت هزینه از کاربر باز می‌دارد. در بخش دیگری از لایحه نیز انجام هر نوع عمل تلافی‌جویانه از شرکت‌هایی که سیستم‌های توزیع و پرداخت دیگر را انتخاب کرده‌اند، ممنوع شده که ظاهرا به ماجرای اپیک‌گیمز اشاره دارد.

«اریک نوینشواندر»، مهندس ارشد حریم خصوصی اپل در صفحه توییتر خود نسبت به این لایحه واکنش نشان داده است. وی آنرا تهدیدی می‌داند که با تضعیف حریم خصوصی، امنیت و کارایی گوشی‌های اپل ماهیت کنونی آيفون را از بین خواهد برد. وی مدعی است اپل به سختی برای دور نگه داشتن اپ‌های مخرب از اپ استور تلاش می‌کند اما لایحه داکوتا آنها راه را برای چنین اپ‌هایی باز خواهد کرد.

اپل اجازه نصب اپ‌ها از راهی به جز اپ استور را نمی‌دهد و توسعه دهندگان بجز در موارد خاص باید از سیستم پرداخت آنها استفاده کنند. این رویکرد باعث ایجاد جنجال‌های بسیاری بین این شرکت و توسعه دهندگانی نظیر اپیک گیمز شده است.

به گفته سناتور «جری کلین» این لایحه هنوز نهایی نشده و باید اصلاحاتی روی آن صورت بگیرد. در صورتی که لایحه داکوتا به شکل قانون درآمده و اجرایی شود، راه برای ایجاد مارکت‌های اپ شخص ثالث در این ایالت هموار می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا