فناوری

هواپیمای هیبرید و مفهومی MIT ترکیبات مضر موتور را ۹۵ درصد کاهش می‌دهد

محققان به منظور کاهش آلایندگی هواپیماهای مسافربری روشی ابداع کرده‌اند که اکسید نیتروژن موتور جت را در محفظه بار به دام انداخته و میزان انتشار این ترکیب مضر را تا ۹۵ درصد کاهش می‌دهد.

موتورهای جت علاوه بر انتشار دی اکسید کربن ترکیب آلوده کننده دیگری به نام اکسید نیتروژن تولید می‌کنند. این ترکیب که توسط موتورهای دیزل نیز تولید می‌شود، عامل مرگ ده‌ها هزار نفر از مردم دنیا در سال به دلیل ایجاد بیماری‌های قلبی-عروقی و تنفسی است.

مهندسان MIT با الهام گرفتن از دنیای خودرو به ویژه سیستم‌های کنترل آلایندگی در کامیون‌های دیزلی و خودروهای دیگر یک هواپیمای هیبرید الکتریک با انتشار آلایندگی کم طراحی کردند. یکی از چالش‌ها این بود که توربین گازی موتور جت که ملخ را می‌گرداند، در نقش اگزوز نیز عمل کرده و گازها را با سرعت فوق العاده بالا به بیرون پرتاب می‌کند، بنابراین نصب دستگاه کنترل آلایندگی به طور قابل ملاحظه‌ای قدرت موتور را کاهش خواهد داد.

محققان به منظور رفع این مشکل توربین گازی را به درون محفظه بار هواپیما انتقال دادند. با این کار توربین گازی به جای به حرکت درآوردن پروانه موتور به شکل مستقیم، یک ژنراتور را به حرکت درآورده و این ژنراتور برق لازم برای چرخاندن پروانه‌ها را تأمین می‌کند. به کمک این طرح می‌توان گازهای مضر خارج شده از توربین‌ها را به کمک سیستم کنترل آلایندگی که آن هم درون محفظه بار قرار گرفته به دام انداخت و پس از تصفیه آنها را در جو رها کرد.

محققان MIT می‌گویند میزان انتشار اکسید نیتروژن هواپیما به کمک این سیستم با حمل تنها ۰.۶ درصد سوخت بیشتر تا ۹۵ درصد کاهش پیدا کرده و آمار مرگ و میر ناشی از این ترکیب تا ۹۲ درصد کمتر می‌شود. محققان می‌گویند این طرح بسیار بهتر از طرح‌های کنونی برای هواپیماهای تمام الکتریک است، چرا که تنها چند صد کیلوگرم وزن هواپیما را افزایش می‌دهد اما طرح‌های تمام الکتریک به چند تن باتری نیاز دارند.

مقاله‌ای در مورد این طرح مفهومی در ژورنال Energy and Environmental Science منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا