فناوری

گوگل دسترسی اپ‌های اندرویدی را به داده‌های کاربران برای تبلیغات سخت می‌کند

گوگل دسترسی توسعه‌دهندگان به شناسه‌های تبلیغاتی کاربران را از اواخر امسال به صورت کامل قطع خواهد کرد که این اقدام می‌تواند به این شرکت در زمینه حفظ حریم خصوصی کاربران و رقابت با اپل کمک زیادی کند.

پس از اعلامیه گوگل مبنی بر تغییر نحوه استفاده از شناسه‌های منحصر به فرد دستگاه که فروشندگان برای ارائه تبلیغات خود آن‌ها را ردیابی می‌کنند، به نظر می‌رسد اکنون ردیابی افرادی که از دریافت تبلیغات شخصی منصرف شده‌اند، برای اپلیکیشن‌های اندروید نیز سخت‌تر خواهد بود. با این وجود گوگل قصد دارد از اواخر امسال، پس از انصراف کاربران، دسترسی‌ آن‌ها به این تبلیغات را قطع کنند و دست توسعه‌دهندگان را خالی بگذارند.

این خبر از طریق ایمیلی به توسعه‌دهندگام پلی استور اعلام شد و علاوه بر این گوگل صفحه پشتیبانی خود برای شناسه‌های تبلیغاتی را با قرار دادن اعلامیه فوق بروزرسانی کرده است. نشریه فایننشال تایمز گزارش داده که گوگل به توسعه‌دهندگان اعلام کرده که این تغییرات باعث می‌شود کاربران نظارت بیشتری روی داده‌های خود داشته باشند و امنیت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

چند ماه پس از اینکه اپل برای رقابت با سیاست جدید، نحوه کار شناسه‌های تبلیغاتی را در iOS مورد بررسی قرار داد، به نظر می‌رسد گوگل نیز فعالیت مشابهی را در دستور کار خود قرار داده است. همچنین اخیرا این شرکت بزرگ فناوری اعلام کرد که اطلاعات حریم خصوصی را به لیست پلی استور اضافه خواهد کرد. اپل نیز چنین ویژگی مشابهی را سال گذشته به اپ استور اضافه کرده بود.

کاربران سیستم عامل اندروید هم اکنون و از طریق قسمت «گوگل» در منوی تنظیمات، می‌توانند از دریافت تبلیغات شخصی شانه خالی کنند. اما به نظر می‌رسد انجام دادن این کار در حال حاضر مانع از دسترسی کامل توسعه‌دهندگان به شناسه‌های تبلیغاتی دستگاه شما نمی‌شود. وب‌سایت AdExchanger در گزارش خود عنوان می‌کند که اپلیکیشن‌ها پیش از این برای اهداف غیر تبلیغاتی مانند تجزیه و تحلیل قادر به استفاده از شناسه‌ها بوده‌اند و طبق گفته صفحه پشتیبانی گوگل در این رابطه، ماه آینده راه‌حل جایگزینی برای این موارد اعلام خواهد شد.

گوگل سیاست‌های جدید خود را به صورت چند مرحله‌ای اعمال خواهد کرد. در ابتدا دستگاه‌هایی که از اندروید ۱۲ پشتیبانی می‌کنند اواخر سال جاری سیاست جدید گوگل را در بر خواهند گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا