بازی هافناوریکسب و کار

Ponte Vecchio بدون فناوری 6 نانومتری TSMC – اینتل سردرگم

روز گذشته بود که گزارشی از سوی DigitTimes با این ادعا که اینتل 180000 هزار ویفر با فناوری 6 نانومتری به TSMC سفارش داده تا گرافیک پرچمدار آینده HPC خود را تولید نماید، منتشر شد. حالا مشخص شده که DigiTimes درباره تعداد سفارش درست گفته اما در مورد محصول اعلام شده اشتباه می‌کند. گرافیک Ponte Vecchio بدون فناوری 6 نانومتری TSMC تولید خواهد شد و بجای آن ما شاهد تولید این محصول توسط فناوری 5 نانومتری TSMC و 7 نانومتری اینتل به شکل همزمان خواهیم بود.

گرافیک PVC در واقع پرچمدار اصلی گرافیک‌های مجزا اینتل می‌باشد که قرار است در ابرکامپیوتر Aurora استفاده شود. بنابراین چندان عجیب نیست که مدیرعامل اینتل به سرمایه گذاران اعلام کرده آنها به TSMC متکی خواهند بود تا در کنار کارخانه‌های اینتل فعالیت کند. بعد از آن بود که دو نشریه متفاوت گزارش کردند گرافیک Ponte Vecchio تحت فناوری 6 نانومتری TSMC تولید خواهد شد که همه را شگفت زده کرد زیرا T6 در واقع نسخه بهینه شده T7 می‌باشد که ظاهرا تقریبا با فناوری 10 نانومتری اینتل در یک سطح از تراکم قرار می‌گیرد. چنین اقدامی می‌تواند گرافیک آینده اینتل را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

Ponte Vecchio بدون فناوری 6 نانومتری TSMC

حالا اما اطلاعات جدیدی از سوی wccftech منتشر شده که از منابع مختلفی در تایوان بدست آمده و شما می‌توانید در زیر آنها را مطالعه کنید:

  • فناوری 5 نانومتری TSMC از نظر تراکم تقریبا با فناوری 7 نانومتری اینتل برابر است و تولید PVC تنها در چنین سطحی از تراکم امکان پذیر می‌باشد. بنابراین 6 نانومتر کاملا منتفی خواهد بود.
  • Ponte Vecchio شامل چندین مدل می‌شود.
  • تمام مدل‌های PVC شامل یک IO die خواهند بود که توسط اینتل تولید خواهد شد.
  • چیپ‌های اصلی (die) توسط فناوری 7 نانومتری اینتل یا فناوری 5 نانومتری TSMC بسته به مدل دقیق تولید می‌شوند.
  • Rambo Cache نیز توسط خود اینتل تولید خواهد شد.
  • die ارتباطی از ابتدا قرار بود توسط TSMC تولید شود و همچنان این موضوع برقرار است.
  • اینتل سفارش 180000 ویفر 6 نانومتری به TSMC داده اما ارتباطی با PVC نداشته و جزئی از همکاری این دو کمپانی با یکدیگر می‌باشد (آنها سابقه همکاری طولانی مدتی دارند).

در حالی که نشریه‌های تایوانی درباره تعداد و ثبت سفارش درست گفته‌اند، آنها درباره تولید PVC اشتباه می‌کنند. این سفارش هیچ ارتباطی با Ponte Vecchio نداشته زیرا این محصول نیازمند تراکمیست که فناوری‌های فراتر از TSMC 7nm / 6nm و Intel 10nm ارائه می‌دهند.

حالا این سوال مطرح می‌شود که یعنی ما مدلی از PVC را که توسط TSMC تولید شده قبل از مدلی که توسط اینتل تولید خواهد شد مشاهده می‌کنیم؟ به احتمال زیاد چنین اتفاقی رخ خواهد داد زیرا فناوری 7 نانومتری اینتل به تعویق افتاده اما فناوری 5 نانومتری TSMC طبق برنامه ریزی قبلی در 2021 ارائه خواهد شد. البته شاید ما شاهد تولید انبوه PVC تا 2022 نباشیم.

همچنین باید اشاره کنیم که احتمالات دیگری نیز وجود دارند که این معادلات را برهم خواهند زد. به عنوان مثال اینتل به شکل معجزه آسایی بتواند مشکلات فناوری 7 نانمتری خود را رفع کرده و طبق برنامه قبلی آن را ارائه دهد. اینتل به تازگی در یک توییت که خیلی سریع آن را حذف کرد اعلام کرده بود که به زودی یک رونمایی بزرگ در زمینه گرافیک‌های Xe خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: گرافیک Ponte Vecchio با فناوری 6 نانومتر TSMC – غول آبی ناتوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا