بازی هافناوریکسب و کار

بازگشت هوآوی به قله دوربین‌های گوشی هوشمند با Mate 40 Pro

هوآوی در مراسم اول آبان ماه خود، گوشی‌های سری Mate 40 را به صورت رسمی معرفی کرد؛ یک پرچم‌دار قدرتمند که علاوه بر معرفی قدرتمندترین پردازنده کنونی گوشی هوشمند، موفق به بازپس‌گیری جایگاه اول در رده‌بندی DXOMARK شده است که تا مدت‌ها در دست پرچم‌دار دیگر هوآوی یعنی P40 Pro بود.

هوآوی مبحث انتخاب دوربین و فناوری‌های وابسته به آن را در سال‌های اخیر با دقت و حساسیت بسیار بالایی دنبال کرده است. این شرکت هر ساله فناری‌های جدیدی ارائه می‌دهد که ممکن است برخی از آنها تا به حال در محصولات هیچ شرکت دیگری ارائه نشده باشند.

همین رویکرد در گوشی‌های سری میت 40 نیز وجود دارد و این گوشی‌ها با قابلیت‌های جذاب خود توانسته‌اند بسیاری از خواسته‌های همیشگی کاربران و مشکلاتی را که تا به حال کمتر به آنها توجه می‌شد را شناسایی و برطرف کند. نکته قابل توجه اینکه، DXOMARK یکی از معتبرترین مراجع بررسی و رده‌بندی دوربین گوشی هوشمند است که با تست همه دستگاه‌ها دست به انتخاب برترین‌ها می‌زند.

در ادامه قصد داریم نگاهی به مهمترین قابلیت‌های دوربین در گوشی‌های سری میت ۴۰ بیندازیم؛ اما شاید پیش از آن بهتر باشد از سنسور اصلی دستگاه در این گوشی‌ها شروع کنیم که زمینه‌ساز بسیاری از تغییرات مثبت بوده است.

بزرگترین سنسور دوربین

هوآوی در این گوشی‌ها برای اولین بار از یک سنسور ۵۰ مگاپیکسلی با اندازه 1/1.28 اینچ استفاده کرده که بزرگترین سنسور دوربین در دنیای موبایل است. این سنسور بزرگ به خودی خود باعث می‌شود در مقایسه با سنسورهای مورد استفاده در گوشی‌های دیگر، تعداد بیشتری از فوتون‌های موجود در محیط را دریافت کرده و تصاویر روشن‌تر و واضح‌تری ثبت شود.

برای مثال در جریان مراسم رونمایی از گوشی‌های سری میت ۴۰ نشان داده شد که در عملیات Single Shot تحت نور محیطی بسیار کم، تصویر ثبت شده در مقایسه با دیگر پرچمداران بازار به وضوح با کیفیت‌تر و روشن‌تر است.

در همین حال استفاده از حالت شب یا همان Night Mode در این گوشی نیز به لطف سنسور بزرگتر، تصویر به مراتب واقعی‌تر با رنگ‌های نزدیک‌تر به رنگ اصلی سوژه را به ثبت می‌رساند. البته این سنسور مزایای دیگر هم دارد که به صورت کلی می‌تواند در همه کاربردهای استفاده از دوربین، خود را نشان دهد.

بزرگنمایی مانند یک دوربین حرفه‌ای

بخش دیگری از ویژگی‌های این دوربین که باید مورد اشاره قرار گیرد قابلیت‌های ارائه شده به لطف استفاده از لنزهای پریسکوپی جدید روی این گوشی است که قابلیت زوم 10 برابری اپتیکال و بدون کوچکترین نویز را فراهم می‌کند. با ترکیب قابلیت‌های ذاتی دوربین می‌توان به زوم 17 برابری اپتیکال در این گوشی نیز رسید که در محصولات ارائه شده توسط رقبا مشاهده نمی‌شود.

نکته جالب در مورد این قدرت بزرگ‌نمایی، آن است که هوآوی با استفاده از الگوریتم‌های پردازش تصویر خود بستری فراهم کرده که عکس گرفته شده با قدرت زوم دستگاه در همه ساعات شبانه‌روز بالاترین کیفیت را ارائه دهد؛ در نظر داشته باشید که در بسیاری از گوشی‌های پرچمدار با قدرت زوم بالا، این یکی از بزرگترین مشکلات است که در ساعات تاریک‌تر شبانه‌روز، کیفیت خروجی دوربین به شدت کاسته شده و در عمل کارایی ندارد و استفاده از زوم بیشتر جنبه تبلیغاتی پیدا می‌کند.

قابلیت مهم و بسیار مفید دیگری که هوآوی به کار برده Dual Ultra-Wide Camera است که به صورت ویژه موجب ارتقای عکاسی با لنزهای فوق عریض و حذف بسیاری از مشکلات آنها می‌شود. به بیان ساده این قابلیت به کاربر کمک می‌کند با استفاده از لنزهای هر دو بخش سلفی و دوربین پشت، زاویه دید 100 درجه را حاصل کند که فاقد تخریب تصویر در گوشه‌های کادر (به عنوان یک مشکل شایع در لنزهای فوق‌عریض) است.

نکته دیگر در مورد این سنسورها بزرگ‌تر بودن آنها در مقایسه با نسل‌های قبل و گوشی‌های پرچمدار رقیب است. همان طور که عنوان شد، بزرگتر بودن سنسورها، نتیجه‌اش تصاویر روشن‌تر و با جزئیات بیشتر خواهد بود.

ثبت رنگ‌های روز به صورت زنده‌تر و تصاویر جذاب‌تر در شب از دیگر مواردی است که به لطف استفاده از این سنسورها محقق شده و بهترین تجربه استفاده از سنسورهای فوق عریض در گوشی‌های هوشمند را ارائه می‌کند.

نکته جالب در این بخش آن است که هوآوی سیستم هوشمندی طراحی کرده که متناسب با تعداد سوژه‌های موجود در کادر، بهترین زاویه عریض در عکاسی سلفی را انتخاب می‌کند و به شما کمک می‌کنید که تصویر استانداردتری را به ثبت برسانید.

ثبت دقیق واقعیت

یکی دیگر از بزرگترین مشکلاتی که به لطف فناوری‌های جدید هوآوی مرتفع شده قابلیت تسطیح کامل عکس در یک تراز با استفاده از لنزهای Free Form است. هوآوی از این فناوری برای اولین بار در دنیای موبایل استفاده کرده است و نکته مهم این‌که عملیات حذف این اعوجاج توسط لنزها و به صورت اپتیکال انجام می‌شود. به همین خاطر، تسطیح تراز و تناسب سطح‌بندی عکس کاملاً واقعی و بدون دستکاری دیجیتال تصویر خواهد بود.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌شود این لنزها موجب عکاسی با فرم صحیح‌تری از سوژه‌های فوق عریض می‌شوند که در عکاسی منظره و تصاویر با پرسپکتیو خطی کیفیت عملکرد به وضوح مشخص است. در نظر داشته باشید که این قابلیت در هر دو دوربین سلفی و پشت قرار دارد و این بهترین خبر برای افرادی خواهد بود که به عکاسی سلفی با دوستان خود و به صورت دسته‌جمعی علاقه زیادی دارند. این قابلیت که به نام Anti-Distortion شناخته می‌شود، به صورت خودکار تمام اشکالات به وجود آمده توسط لنزهای معمولی را بر طرف کرده و تصویر دقیقا مطابق با واقعیت ارائه خواهد کرد.

پس از بیان قابلیت‌های فوق حالا نوبت آن است به ویژگی XD Fusion HDR Engine بپردازیم. این فناوری در فاز کاربردی خود باعث می‌شود بتوان به صورت زنده افکت‌های HDR را به ویدئوهای 4K افزود و ویدئوهایی با کیفیت غیر قابل مقایسه با نسل قبل را ثبت کرد.

هوش مصنوعی باهوش

همچنین قابلیت Super Steady Shot نیز به کاربر کمک خواهد کرد تا تصویری بگیرد که ثبات بیشتری در استفاده هم‌زمان از gyro-EIS و OIS داشته تا عکسی با بدون لرزش ثبت شود. این قابلیت به کمک هوش مصنوعی قدرتمند هواوی ممکن شده است.

هوش مصنوعی دوربین دستگاه تنها در این بخش فعال نیست و خود را در همه قابلیت‌ها نشان می‌دهد. یکی دیگر از این بخش‌ها قابلیت AI Tracking Mode است که به شما کمک می‌کند بهترین راهکار برای فیلمبرداری از سوژه‌های متحرک در حالتی که دوربین روی سه پایه یا مکانی ثابت قرار ندارد را در اختیار داشته باشید. این قابلیت می‌تواند به صورت ویژه توسط ولاگرها و افرادی که می‌خواهند با گوشی خود ویدئوهای جذاب و حرفه‌ای تولید کنند اما همیشه در حرکت هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر اهل مسافرت و عکاسی از لحظات شیرین خود هستید به لطف قابلیت جدید Dual Ultra Slow Motion می‌توانید با استفاده از هر دو دوربین گوشی تصاویر صحنه آهسته بگیرید تا حس و حال شما را همراه با منظره‌ای که تجربه‌اش کرده‌اید به صورت هم‌زمان ثبت ‌کند.

هوآوی در مراسم امسال خود نشان داد که توجه بسیار زیادی به عملی کردن قابلیت‌های مورد نیاز در دوربین گوشی‌های هوشمند و تبدیل آنها به دستگاه‌هایی دارد که کمترین تفاوت را با دوربین‌های حرفه‌ای و سطح بالا دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا