بازی هافناوریکسب و کار

روبوتاکسی بدون راننده Zoox – سرویس حمل و نقل آینده

اگرچه تکنولوژی ماشین‌های خودران در چند سال اخیر برجسته شده اما تلاش برای توسعه آن از دهه قبل شروع شده بود. شرکت Zoox نیز به عنوان یکی از بازیگران این صنعت از سال 2014 در حال کار بر روی یک روباتاکسی خودران بوده است. مدیر عامل شرکت و بنیانگذار تیم کنتلی-کلا در سال 2018 پس از یک درگیری داخلی این شرکت را رها کرد و بعد از این واقعه شرکت آمازون برای نجات وارد عمل شد و آن را خریداری کرد. حال این دو شرکت امیدوارند که با توسعه اولین “کالسکه” چهار سرنشین Zoox یک سرویس تاکسی مستقل و بدون راننده را راه اندازی کنند. در روز گذشته استارت آپ Robotaxi Zoox سرانجام از اولین خودرو مستقل خود یعنی روبوتاکسی Zoox رونمایی کرد. اتومبیل بدون راننده‌ای که می‌تواند شما را از نقطه A به نقطه B منتقل کند.

مشخصات ظاهری و مکانیکی روبوتاکسی بدون راننده Zoox

این ماشین برقی جمع و جور دارای دو صندلی (نیمکت) رو به روی هم است تا امکان مکالمه آسان بین حداکثر چهار نفر را فراهم کند. از امکانات موجود در محفظه مسافر نیز می‌توان به نگهدارنده‌های فنجان، تشک‌های شارژ بی‌سیم و صفحه نمایش لمسی در هر چهار بازو خود برای کنترل موسیقی، دمای هوا و GPS اشاره کرد. همچنین این سیستم از یک کیسه هوای جدید و منحصر به فرد برخوردار است که برای چیدمان نشستن رو در رو طراحی شده است.

روبوتاکسی بدون راننده Zoox - سرویس حمل و نقل آینده  01

شرکت Zoox می‌گوید که روبوتاکسی این شرکت از پیشرانه “دو جهته” برخوردار است. پیشرانه دو جهته به این معنی است که می‌تواند به راحتی به جلو یا عقب حرکت کند بدون آنکه نیاز به دور زدن باشد. بنابراین هرگز نیازی به چرخش نیست مگر اینکه نیاز به چرخش داشته باشید. با فرمان چهار چرخ این وسیله شما می‌توانید به راحتی و حتی در حالت ایستا نیز بچرخید. این حالت‌های رانندگی با کمک آرایه‌ای از شش سنسور LIDAR و راداری میسر می‌شود که به آن یک میدان دید 270 درجه در هر جهت می‌دهد. این سیستم‌ها برای شناسایی اشیاء و وسایل نقلیه دیگر از فاصله 150 متری کافی هستند.

این وسیله نقلیه با استفاده از باتری 133 کیلووات ساعت تغذیه می‌شود و حداکثر سرعت آن تا 75 مایل در ساعت پیش می‌رود. اگرچه Zoox نمونه‌های اولیه این محصول را در خیابان‌های تعداد معدودی از شهرها از جمله سانفرانسیسکو و لاس وگاس آزمایش کرده است، اما این خودرو پتانسیل رانندگی در آزادراه‌ها را هم دارد.

شرکت مادر آمازون در ماه مه سال جاری وارد مذاکرات خرید شرکت Zoox شد و قرارداد را در ژوئن نهایی کرد. آمازون در آن زمان گفته بود که این شرکت را خریداری کرده است تا “به آن‌ها کمک کند تا دیدگاه آن‌ها در مورد حمل و نقل مستقل را به واقعیت تبدیل کند.”

نظر شما درباره روبوتاکسی بدون راننده Zoox چیست؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا