فناوری

ماه خونین

ماه خونین

همه انچه که باید درمورد پدیده ماه خونین بدانید

ماه خونین

ماه خونین زمانی اتفاق می­‌افتد که ماه گرفتگی کامل رخ داده باشد. گرچه این رویداد اهمیت نجومی ندارد اما ماه در آسمان به رنگ قرمز یا قهوه‌­ای مایل به قرمز دیده می شود.

ماه خونین

ماه خونین

با اینکه سیارات و اقمار زیادی در منظومه شمسی وجود دارد، تنها زمین این شانس را دارد که ماه گرفتگی کامل را رویت نماید زیرا سایۀ آن به اندازه‌­ای است که کاملا ماه را می­ پوشاند. ماه به آرامی در حال دورشدن از زمین است(تقریبا ۴ سانتی­متر در سال) و این وضعیت(ماه گرفتگی) تا ابد ادامه نمی­ یابد. به گفتۀ ناسا، ۲ تا ۴ ماه گرفتگی در سال اتفاق می­‌افتد که نیمی از زمین قادر به رویت آن هستند.

ماه خونین

ماه خونین

چرا ماه قرمز می­ شود؟

ماه به دور زمین گردش می­ کند و زمین به دور خورشید.۲۷ روز طول می­ کشد تا ماه به دور زمین گردش کرده و ۲۹٫۵ روز چرخۀ عادی ماه به طول می ­انجامد. تفاوت این دو چرخه به موقعیت خورشید، زمین و ماه برمی­ گردد که همواره در حال تغییر است. ماه گرفتگی در زمان ماه کامل و قرارگیری کامل آن بر روی خورشید اتفاق می­ افتد. معمولا در ماه کامل گرفتگی صورت نمی­ گیرد زیرا تراز چرخش ماه با خورشید و زمین متفاوت است. گرچه در بعضی مواقع این تراز یکی می­ شود. زمین در مسیر میان ماه و خورشید قرار گرفته و باعث تاریک­ شدن آن می­ شود.

اگر زمین بصورت جزئی جلوی نور خورشید را بگیرد و سایۀ آن روی سطح ماه بیافتد، به این پدیده ماه گرفتگی جزئی می­­ گویند. شما قادر به رویت سایه‌­ای از زمین بر روی ماه خواهید بود. بعضی اوقات سایۀ کمرنگ زمین روی ماه می ­افتد و رویداد ماه گرفتگی نیم سایه رخ می­ دهد. از آنجایی تفاوت میان این دو رویداد چندان مشهود نیست، تنها تلسکوپ­‌های دستی خاض می­ توانند این مسئله را تشخیص دهند.

از سویی دیگر، در خلال یک ماه گرفتگی کامل، اتفاق جالبی می ­افتد. ماه در سایۀ کامل زمین قرار دارد. در همین حال، نور کمی از مشرق و مغرب زمین(در دیسک سیاره) بر روی ماه می­‌افتد. از آنجایی که امواج نور کشیده می­ شوند، به همین دلیل به رنگ قرمز دیده می­ شود. وقتی این نور قرمز به ماه می­ رسد، ماه به رنگ قرمز در می­ آید. میزان قرمزی ماه به آلودگی، پوشش ابری یا ذرات ریز جو بستگی دارد. برای مثال، اگر اندکی پس از فوران یک آتشفشان، ماه گرفتگی رخ دهد، ذرات موجود در جو ماه را تیره‌­تر از حد معمول نشان می­ دهند.

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

ماه خونین

نوشته ماه خونین اولین بار در مجله اینترنتی آراس , اخبار , عکس , مدل , فناوری. پدیدار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا