بازی هافناوریکسب و کار

Alder Lake با معماری دو گانه Core و Atom – اینتل تایید کرد

اینتل وصله لینوکس جدیدی را منتشر کرده که پشتیبانی از خانواده پردازنده‌های Alder Lake را به این سیستم عامل اضافه می‌کند. این پچ تایید می‌کند که Alder Lake با معماری دو گانه Core و Atom به عنوان هسته‌های بزرگ و قدرتمند در کنار هسته‌های کوچک کم مصرف عرضه می‌شود.

همانطور که کُدها مشخص می‌کنند، Alder Lake دومین معماری دوگانه اینتل خواهد بود. شاید برای شما سوال باشد که اولین معماری کدام است که پاسخ آن Lakefield می‌باشد. Lakefield از فناوری Foveros بهره می‌برد اما تا به این جا هیچ شایعه‌ای به حضور این تکنولوژی در Alder Lake اشاره نکرده.

Alder Lake با معماری دو گانه Core و Atom

Alder Lake با معماری دو گانه Core و Atom

خانواده Intel Alder Lake ظاهرا قرار است اولین محصولات 10 نانومتری مصرف کننده دسکتاپ تیم آبی باشند. این سری همچنین از معماری جدید Golden Cove به همراه هسته‌های کوچک Gracemont بهره می‌برد. به علاوه در کنار پردازنده مرکزی ما شاهد حضور گرافیک مجتمع Xe نیز خواهیم بود.

خانواده نسل بعدی (پس از Rocket Lake) تحت سوکت جدیدی با نام LGA 1700 استفاده خواهند شد. پلتفرم جدید احتمالا از تکنولوژی‌های PCI Express 4.0 و همچنین DDR5 پشتیبانی خواهد کرد.

Alder Lake با معماری دو گانه

در حالی که سری نسل یازدهم Rocket Lake از معماری جدیدی (Willow Cove) بهره می‌برد اما همچنان بر پایه فناوری ساخت 14 نانومتری تولید خواهد شد. به همین علت انتظار می‌رود Alder Lake بزرگ‌ترین بهبود معماری طی سال‌های اخیر برای اینتل باشد.

Coffee Lake S Comet Lake S Rocket Lake S Alder Lake S Meteor Lake S
زمان عرضه 2018 2020 2021 2022 2023
فناوری ساخت 14 نانومتر 14 نانومتر 14 نانومتر نامشخص نامشخص
معماری هسته Skylake Skylake Willow Cove؟ Golden Cove + Gracemont نامشخص
معماری گرافیکی Gen9 Gen9.5 Gen12 Gen12 نامشخص
حداکثر تعداد هسته تا 8 هسته تا 10 هسته تا 8 هسته تا 16 هسته (8 هسته بزرگ + 8 هسته کوچک) نامشخص
سوکت LGA 1151 LGA 1200 LGA 1200 LGA 1700 LGA 1700
حافظه پشتیبانی شده DDR4 DDR4 DDR4 DDR5 DDR5
استاندارد PCIe PCIe 3.0 PCIe 3.0 PCIe 4.0 PCIe 4.0 نامشخص
سری Intel Core نسل هشتم و نهم Core نسل دهم Core نسل یازدهم Core؟ نسل دوازدهم Core؟ نامشخص
چیپست مادربرد Intel 300
مانند Z390
Intel 400
مانند Z490
Intel 500
مانند Z590؟
Intel 600
مانند Z690؟
نامشخص

در جزئیات قبلی متوجه شدیم که پردازنده‌های Alder Lake S در اواخر سال 2021 یا اوایل 2022 عرضه می‌شوند. چیپ‌های Alder Lake می‌توانند اولین مدل‌های 10 نانومتری دسکتاپ از سوی اینتل لقب گیرند که از طراحی هایبرید نیز بهره می‌برند.

نقشه راه اینتل

Alder Lake S یک هیولای کاملا متفاوت از هر چیزیست که اینتل تا به امروز منتشر نموده، استفاده از فناوری ساخت 10 نانومتر پلاس پلاس که نسخه بهبود یافته مدل 10 نانومتر پلاس (همان لیتوگرافی چیپ‌های Tiger Lake) یکی از نکات مهم این مدل‌ها خواهد بود. لاین آپ نسل دوازده Alder Lake S از روش جدیدی برای طراحی بهره می‌برد که هسته‌های بزرگ و کوچک را ترکیب می‌کند، درست به مانند اسمارت فون‌ها.

  • Alder Lake-S (8+8+1) 125W Config
  • Alder Lake-S (8+8+1) 80W Config
  • Alder Lake-S (6+0+1) 80W Config

در حالی که این اطلاعات مربوط به پردازنده‌های دسکتاپ است اگر این تکنولوژی با Alder Lake معرفی شود شک نکنید که مدل‌های نوت بوک نیز از آن بهره مند خواهند شد و در آن زمان ارزش بالایی را ارائه خواهند کرد. فلسفه big.LITTLE (اختراع شرکت ARM) به تولید کنندگان پردازنده اجازه می‌دهد براساس نیاز و تقاضا یک خوشه با کارایی بالا یا یک خوشه با مصرف انرژی پایین انتخاب کنند. در حالی که این فلسفه در محیط دسکتاپ تفاوت عمیقی ارائه نمی‌دهد اما تاثیر بسزایی در اسمارت فون‌ها دارد که توان حرارتی بسیار مهم بوده و عموما به شدت محدود است.

پردازنده‌های Alder Lake S

سه نوع پیکربندی در اینجا ذکر شده دو 8 + 8 + 1 (8 هسته با قدرت بالا، 8 هسته کوچک و کم مصرف و یک واحد گرافیک مجتمع) و یک پیکربندی استاندارد 6 + 1 (تنها 6 هسته بزرگ و یک واحد گرافیک مجتمع). ظاهرا اینتل به دنبال طراحی 150 وات است. در حالی که معلوم نیست چرا اینتل نگران محدودیت‌های توان در محیط دسکتاپ است اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هسته‌های بزرگ توسط اینتل با فرکانس بالایی ارائه شوند. همچنین جالب خواهد بود که ببینیم تمام 16 هسته می‌توانند در کنار هم فعالیت کنند (یا تنها 8 هسته در یک زمان فعال هستند که معمولا بدین شکل است).

همانطور که گفتیم پردازنده‌های Alder Lake S از سوکت جدید LGA 1700 استفاده می‌کنند اما در عین حال نسخه‌ای بهبود یافته از گرافیک Xe نیز وجود دارد. همچنین اینتل توان حرارتی را 150 وات افزایش می‌دهد تا یک مدل حرفه‌ای برای به چالش کشیدن امسال Ryzen 9 3950X با 16 هسته را عرضه کند.

همچنین شایعه Chiphell ادعا کرده که پردازنده‌های ADL-S از معماری Golden Cove برای هسته‌های بزرگ و Gracemont که نسل پس از Tremont است برای هسته‌های کوچک استفاده خواهد کرد.

معماری هسته Intel Golden Cove برای Core

  • عملکرد بهبود یافته تک هسته (IPC)
  • عملکرد بهبود یافته هوش مصنوعی
  • عملکرد بهبود یافته شبکه / 5G
  • قابلیت‌های امنیتی بهبود یافته

معماری هسته Intel Gracemont برای Atom

  • عملکرد بهبود یافته تک هسته (IPC)
  • فرکانس بهبود یافته
  • عملکرد بهبود یافته وکتور
پردازنده‌های Alder Lake S تنها در سوکت LGA 1700

Gloden Cove یک جهش معماری بزرگ نسبت به Willow Cove خواهد بود که یک طراحی کاملا جدید و بهبودهای مختلف را برای نیرو بخشیدن به هسته‌های بزرگ‌تر فراهم می‌کند در حالی که Gracemont همین امر را در قیاس با Tremont به انجام خواهد رساند، کارایی بر مصرف بالاتر در هسته‌های کوچک‌تر اما با بهره وری بیشتر.

بیشتر بخوانید: مشخصات گرافیک مجتمع Alder Lake – نه چندان قدرتمند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا