بازی هافناوریکسب و کار

Intel Xe HPG در لیست مشخصات Amnesia Rebirth

Intel Xe HPG در لیست مشخصات Amnesia Rebirth مشاهده شد. در واقع این اولین حضور گرافیک گیمینگ اینتل در سیستم پیشنهادی یک بازی می‌باشد. چند ماه پیش بود که اینتل سرانجام اعلام کرد با Xe HPG وارد رقابت گرافیک‌های گیمینگ خواهد شد. کارتی میان رده که از حافظه‌های GDDR6 و فناوری Ray Tracing پشتیبانی می‌کند. متأسفانه اینتل جزئیات بیشتری از این گرافیک را منتشر نکرده اما نکات زیرا تنها دانسته‌های ما از Xe HPG است.

بزرگ‌ترین موضوع درباره این گرافیک تولید آن توسط یک کارخانه خارجی (به احتمال زیاد TSMC) می‌باشد که این یعنی شاهد تاخیر در عرضه آن بخاطر مشکلات تولید اینتل نخواهیم بود. با توجه به زمان عرضه در 2021 ما شاهد خواهیم بود که فناوری 7 نانومتری TSMC بیش از پیش آزاد خواهد شد زیرا AMD به لیتوگرافی 5 نانومتری مهاجرت می‌کند و به همین دلیل احتمالا شاهد گرافیک‌های Xe HPG با نود 7 نانومتری TSMC خواهیم بود.

برای دانستن اطلاع بیشتر از Raja Koduri پرسیده شد که آیا این گرافیک طراحی MCM خواهد داشت یا از طراحی مرسوم تک چیپ بهره می‌برد. در حالی که او به شکل مستقیم پاسخ نداد اما ما را به جزئیات پکیجینگ در اسلایدهای مربوطه ارجاع داد. در اسلایدها شاهد هستیم که گرافیک‌های چند چیپ مانند Xe HP نیازمند پکیجینگ ویژه EMIB و Co EMIB هستند در حالی که Xe HPG با پکیج استاندارد لیست شده است. این موضوع تایید می‌کند که گرافیک گیمینگ اینتل با 1 Tile عرضه می‌شود.

به احتمال بسیار زیاد اولین گرافیک برای اینتل، نوعی آزمایش باشد و اگر شاهد عملکرد خوب آن باشیم سپس محصولات بهتری را نیز مشاهده می‌کنیم. اگر چه اولین گرافیک Xe HPG از طراحی یک چیپ بهره می‌برد اگر بازخوردها نسبت به آن مناسب باشد سپس این کمپانی برای کارایی بیشتر مدل‌های چند چیپ را نیز ارائه خواهد داد.

براساس حدس و گمان‌ها در حالی که مطمئن نیستیم Xe HP و HPG از تعداد مشابه واحد اجرایی به ازای هر چیپ بهره می‌برند یا خیر، اگر تعداد را یکسان فرض کنیم با کمی محاسبات به نکات جالبی پی خواهیم برد. یک چیپ (Tile) تنها در Xe HP شامل 512 واحد اجرایی یا 4096 هسته است. اگر این تعداد در گرافیک گیمینگ نیز یکی باشد و با حافظه GDDR6 همراه شود، در سال 2021 اینتل می‌تواند با استراتژی مناسب در تعیین قیمت بخش مهمی از بازار مقرون به صرفه را بدست گیرد. در فرکانس 1500 مگاهرتز 512 واحد اجرایی می‌تواند قدرتی 12.2 ترافلاپی (FP32) برای گرافیک Xe HPG فراهم کند که برای گیمینگ در وضوح 4K کاملا مناسب است.

گرافیک Intel Xe HPG معرفی شد

Intel Xe HPG در لیست مشخصات Amnesia Rebirth

Intel Xe HPG در لیست مشخصات Amnesia Rebirth

گرافیک Intel Xe HPG قرار نیست تا 2021 به بازار عرضه شود اما در اتفاقی عجیب شاهد حضور این مدل در سیستم مورد نیاز بازی Amenia: Rebirth هستیم.

البته لیست ارائه شده کمی عجیب به نظر می‌رسد زیرا Intel Xe HPG در کنار کارت‌های قدیمی Nvidia GeForce GTX 680 و AMD Radeon RX 580 قرار گرفته است. در حالی که گرافیک جدید اینتل یک مدل فوق قدرتمند نیست اما بدون شک باید قدرتمندتر از دو کارت بالا باشد. اگر فرض کنیم این اتفاق تنها یک خطا نیست، به نظر می‌رسد که توسعه دهنده Amenia: Rebirth یعنی Frictional Games از همین حالا به گرافیک Xe HPG دسترسی داشته و آن را در سیستم پیشنهادی خود جای داده است. امیدواریم این نشانه‌ای بر نزدیک بودن زمان عرضه اولین گرافیک گیمینگ اینتل باشد. Amenia: Rebirth در تاریخ 20 اکتبر (29 مهر ماه) برای رایانه‌های شخصی و پلی استیشن 4 منتشر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جدیدترین جزئیات گرافیک Intel Xe HPG – غول آبی به دنبال قدرت بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا