بازی هافناوریکسب و کار

ابر کامپیوتر های فنلاندی با سخت افزارهای حیرت انگیز معرفی شدند!

پردازنده های 7 نانومتری AMD EPYC هنوز نیامده خبر ساز شده اند! مرکز فنلاندی Finnish IT Center for Science، به اختصار CSC، اعلام کرده است که با چند مرحله خرید و دریافت CPUهای EPYC از شرکت AMD که با کد Rome در طول 1 سال و نیم، یک ابر کامپیوتر حیرت انگیز را راه اندازی خواهد کرد.

مرکز CSC اعلام کرده است که این ابر کامپیوتر فوق قدرتمند در 2 فاز به بهره برداری می رسد. فاز نخست، از پردازنده های Intel Cascade Lake Xeon استفاده می کند که رقیب کلاس سرور EPYCها هستند. کامپیوتر نخست با نام BullSequana X400 که از پردازنده های اینتل استفاده می کند، توسط سامانه های تهویه بادی خنک می گردد. این ابر کامپیوتر توسط بستر Mellanox HDR InfiniBand راه اندازی شده و پیشبینی می گردد که توان عملیات مستقیم آن به 2 پتافلاپ برسد.

هر گره دارای 96 گیگابایت الی 1.5 ترابایت حافظه رم (RAM) را به همراه خواهد داشت و احتمالا با 4.9 پتابایت حافظه رم روبرو هستیم. افزون بر آن، مرکز CSC یک فاز مجزا را راه اندازی خواهد کرد که از 320 شتاب دهنده NVIDIA V100 NVLinked بهره برده و به منظور پردازش های هوش مصنوعی (AI) از آن استفاده خواهد شد. انتظار می رود که این فاز نیز به توان عملیاتی 2.5 پتافلاپ دست یابد. فاز اول به همراه شتاب دهنده های گرافیکی NVIDIA، تا تابستان سال 2019 راه اندازی خواهند شد.

و اما ابر کامپیوتر دوم نیز با نام BullSequana XH2000، در بهار سال 2020 راه اندازی خواهد شد؛ ابر کامپیوتر BullSequana XH2000 با استفاده از پردازنده های AMD EPYC در لیتوگرافی 7 نانومتری راه اندازی شده و از خنک کننده های مایع برای تهویه آن استفاده می گردد. این ابر کامپیوتر از 200 هزار هسته EPYC تشکیل شده و یک غول به تمام معنی است! تعداد 3125 پردازنده 64 هسته ای EPYC برای این منظور خریدارای شده و هر گره در این ابر کامپیوتر دارای 256 گیگابایت حافظه رم خواهد بود. پیشبینی ها برای توان عملیاتی XH2000 نیز 8 پتابایت است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا