فناوری

خونه مادربزرگه هزارتا قصه داره – پیدا کردن کامپیوتر نایاب سال 1956 در زیرزمین خانه مادربزرگ

در طول دهه‌های 1950 و 1960 میلادی، رایانه‌ها تقریباً به طور انحصاری برای مشاغل بسیار پیشرفته و پیچیده و یا استفاده دولتی در نظر گرفته می‌شدند. تعداد بسیار کمی از شهروندان عادی در آن زمان در خانه‌های خود کامپیوتر داشتند. بنابراین حق بدهید که تعجب کنیم وقتی یک کاربر شبکه اجتماعی Reddit یکی از کمیاب‌ترین رایانه‌های دنیا را در زیرزمین خانه پدربزرگ و مادربزرگ‌ش پیدا می‌کند! البته برای ما ایرانیان که در تاریخ خود سابقه غنی کردن اورانیوم در زیرزمین خانه‌ی یک جوان کم‌سن و سال را داشتیم، آن‌چنان هم جای تعجب ندارد! در هر صورت برای خواندن داستان پیدا کردن کامپیوتر نایاب سال 1956 با ما همراه باشید.

  • بازیابی خودکار عکس قدیمی در فوتوشاپ میسر خواهد شد
  • انتشار غیر رسمی بازی قدیمی GTA برای نینتندو سوییچ

داستان پیدا کردن کامپیوتر نایاب سال 1956

شخصی روز دوشنبه یک موضوع بسیار نادر را در ساب ردیت r/vintagecomputing پست کرد. کاربر Reddit “c-wizz” عکس‌های دو کامپیوتر قدیمی کشف شده در زیرزمین پدربزرگ و مادربزرگش را به اشتراک گذاشت. یکی از آن‌ها PDP-8/e بود (دکلت سمت چپ)، اما چیزی که واقعا توجه c-wizz و سایر Redditor ها را به خود جلب کرد، کامپیوتر دوم، LGP-30 بود.

LGP-30 در سال 1956 تولید شد و تقریباً با قیمت 47000 دلار فروخته شد. پس از تورم بزرگی در جهان ریشه‌دار شده است، ، کارشناسان تخمین می‌زنند که کامپیوتر LGP-30 با پول امروزی نزدیک به 513000 دلار قیمت خواهد داشت. رایانه در زمان خود نسبتاً کوچک بود، زیرا رایانه‌های دیگر در اواسط دهه 1950 هنوز تمامی فضای اتاق‌ها را اشغال می‌کردند. LGP-30 به هیچ وجه “سبک” نیست و حدود 800 پوند (363 کیلوگرم) وزن دارد.

خونه مادربزرگه هزارتا قصه داره - پیدا کردن کامپیوتر نایاب سال 1956 در زیرزمین خانه مادربزرگ

LGP-30 با کامپیوتری که شامل 113 لوله خلاء، 1450 دیود نیمه هادی و حافظه درام مغناطیسی می‌شد، تنه به تنه می‌شد. حافظه این کامپیوتر قادر بود تا 4069 کلمه 31 بیتی را ذخیره کند که در شرایط امروزی معادل 15.8 کیلوبایت است. 15.8 کیلوبایت کوچک ممکن است خنده‌دار به نظر برسد، اما با توجه به ظرفیت محاسباتی در آن زمان، این مقدار بسیار هم قابل ستایش بود.

Redditor دیگری اشاره کرد که تنها تعداد 45 عدد از LGP-30 تاکنون تولید شده است که احتمالاً به دلیل قیمت بالا و عدم تقاضای مصرف کننده است. وضعیت تقریباً همه 45 رایانه ناشناخته است، بنابراین یافتن یکی از این کامپیوترهای بیکار در زیرزمین خانه مادربزرگ یکی از کاربران، واقعا یک کشف حیرت‌انگیز است.

به گفته c-wizz، پدربزرگش از رایانه برای “محاسبات مهندسی عمران در دهه 60” استفاده می‌کرد. او احتمالاً یکی از تنها افرادی در آلمان بود که به طور خصوصی صاحب رایانه بود. تصور کنید که تمام این داستان بسیار قبل از عرضه کامپیوترهای شخصی آی‌بی‌ام و اپل در دهه 1970 بود.

متأسفانه، c-wizz تأیید کرد که LGP-30 در شرایط عملیاتی نیست که خب موضوع عجیبی هم نیست. به نظر می‌رسد که او علاقه‌مند به تعمیر این کامپیوتر است و می‌گوید:

من یک موزه در آلمان پیدا کردم که ظاهرا یک LGP-30 در آنجا کار می‌کند. فکر می‌کنم با آن‌ها تماس خواهم گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا