فناوری

SK hynix سریع ترین حافظه رم موبایل را با نام LPDDR5T معرفی کرد

SK hynix از “سریع ترین حافظه رم موبایل جهان” که LPDDR5T نامیده می‌شود، رونمایی کرد. حرف “T” در اینجا مخفف “Turbo” است زیرا تراشه‌های حافظه‌ی رم جدید 13٪ سریعتر از حافظه‌های رم LPDDR5X هستند که به تازگی در دستگاه‌های پرچم‌دار و رده بالا مورد استفاده قرار گرفته است.

  • حافظه GDDR6-AiM اولین محصول SK hynix با فناوری PIM

حافظه رم موبایل LPDDR5T با سرعت 9.6 گیگابیت در ثانیه در مقایسه با 8.5 گیگابیت بر ثانیه برای LPDDR5X و 6.4 گیگابیت در ثانیه برای LPDDR5 اصلی اجرا می‌شود. با این سرعت، رم جدید می تواند 77 گیگابایت داده را تنها در یک ثانیه عبور دهد.

LPDDR5T همان ارتقاء یافته‌ی LPDDR5X

توجه داشته باشید که 5T نسل جدیدی از DRAM نیست، بلکه نسخه بهبود یافته‌ی همان 5X است. در این محصول تراشه‌ها بر اساس فرآیند 1Anm، نسل چهارم گره 10 نانومتری ساخته شده‌اند و از فرآیند HKMG (High-K Metal Gate) استفاده می‌کنند که مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و سرعت را افزایش می‌دهد. HKMG برای تراشه‌های DRAM اولین بار توسط SK با تراشه‌های 5X خود در سال گذشته معرفی شد.

حافظه رم موبایل LPDDR5T

این شرکت قبلاً نمونه‌هایی را برای شرکای خود ارسال کرده است که شامل بسته‌های چند تراشه‌ای 16 گیگابایتی می‌شود. درواقع آنها چندین تراشه LPDDR5T را در یک بسته ترکیب کرده‌اند. SK hynix قصد دارد تولید انبوه حافظه رم موبایل LPDDR5T را در نیمه دوم سال 2023 آغاز کند. هرچند که این حافظه‌های رم سریع به زودی وارد گوشی‌های همراه خواهد شد، اما این شرکت برنامه‌هایی را نیز در زمینه هوش مصنوعی و AR/VR هم دنبال خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

  • SK hynix درایو Platinum P41 SSD را معرفی کرد
  • شرکت SK hynix اولین DRAM های 24 گیگابیتی DDR5 را عرضه کرد
  • SK Hynix تولید انبوه رم های DDR5 را به زودی آغاز می‌کند
  • اولین فاز فروش بخش SSD اینتل به کمپانی SK Hynix تکمیل شد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا