فناوری

ثبت دامنه فارسی از امروز گران شد!

طبق آخرین آمار منتشر شده از مرکز ثبت دامنه کشور، تاکنون یک میلیون و 567 هزار و 938 دامنه فعال فارسی ضبط و ثبت شده است.گفتنی است پسوند ir. بیشترین دامنه فعال را در کشور ایران دارد.

نام دامنه بخشی است که گویای نام تجاری یا فعالیت کاربر بوده و آن را به دلخواه انتخاب می‌کنند. پسوندهای مجاز و معتبر مواردی هستند که از سوی کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها – آیکن (ICANN) – تایید می‌شوند. متداول‌ترین پسوندها نظیر ir ,com و org هستند. انتخاب نام ساده و مناسب دامنه در رتبه‌بندی نتایج موتور جستجوگر گوگل موثر واقع می‌شود.

در ایران، پژوهشگاه‌ دانش بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی محسوب می‌شوند. هر کاربری به تمایل به ثبت دامنه اینترنتی دارد، می‌بایست به سامانه این مرکز مراجعه نماید. این پژوهشگاه آمار موثقی پیرامون دامنه‌های پرمخاطب ایرانی به کاربران نشان می‌دهد.

ثبت دامنه فارسی؛ استقبال کاربران ایرانی از پسوند ir.

بر اساس آخرین آمار انتشار یافته، تاکنون بیش از یک میلیون و 567 هزار و 938 دامنه فعال فارسی ثبت شده است. دامنه‌هایی با پسوند ir. با یک میلیون و 599 هزار و 605 دامنه‌ی فعال در صدر قرار دارد. دامنه‌های ir. بیشترین سهم را در این آمار به خود اختصاص داده‌اند. میزان سایر پسوندهای فارسی در ثبت دامنه کم‌تر از 5000 مورد بوده است.

ثبت دامنه فارسی

شایان ذکر است دامنه‌هایی که بیشتر از هزار مورد ثبت‌شده‌اند عبارتند از؛ co.ir  با 4262 مورد، دامنه ایران با 1542 مورد و دامنه ac.ir با 1173 دامنه فعال. هم‌چنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آن‌ها ثبت شده است. دامنه id.ir با 650 مورد، دامنه org.ir با 226 مورد، دامنه sch.ir  با 219 مورد و دامنه gov.ir با 194 مورد نیز در رتبه‌های بعدی لیست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت‌شده نیز متعلق به دامنه net.ir با 27 دامنه فعال است.

این مرکز همچنین در بهمن سال گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد هزینه ثبت دامنه از تاریخ 4 اردیبهشت 1402 افزایش می‌یابد. گفتنی هزینه ثبت دامنه برای هر کاربر ایرانی معادل 160 هزار ریال برآورد می‌شود. مرکز ثبت دامنه کشوری ایران برای رفاه حال کاربران و نمایندگان عزیز، زمان اعمال افزایش هزینه ثبت دامنه به تاریخ 4 اردیبهشت 1402 موکول شد.

  • گوشی‌هایی با عمر طولانی‌تر با فناوری باتری جدید سامسونگ
  • مخالفت وزیر ارتباطات با رفع محدودیت‌های تلگرام، اینستاگرم و واتس‌آپ

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا