بازی هافناوریکسب و کار

سامسونگ پردازنده‌های 5 نانومتری را سال 2020 به بازار عرضه می‌کند

این روز‌ها گرانقیمت‌ترین گوشی‌های پرچمدار بازار از پردازنده‌هایی مبتنی بر معماری 7 نانومتری بهره می‌برند، این در مقایسه با پردازنده‌های 28 نانومتری که هنوز هم در محصولات پایین‌رده مورد استفاده قرار می‌گیرد یک جهش بسیار بزرگ است، اما به معنای پایان داستان نیست. سامسونگ حالا اعلام کرده است که همه شرایط برای تولید نسل جدید پردازنده‌های خود را آغاز کرده است و در حال آغاز عملیات تولید تراشه‌های 5 نانومتری می‌باشد.

2020 سال تراشه‌هایی با فناوری جدید

تکنولوژی جدید سامسونگ هنوز برپایه لیتوگرافی EUV (اشعه ماورابنفش) است و تأیید شد که همه آن چیزی که برای طراحی و تولید تراشه جدید کارآمد و مناسب نیاز است، مهیا شده است. فرآیند تولید این تراشه از هسته‌های Cortex-A57 و Cortex-A53 که توسط شرکت ARM طراحی شده بر پایه تکنولوژی 5LPE استفاده خواهد شد که گزینه دوم همچنان از ترانزیستورهای FinFET بهره می‌برد. انتظار می‌رود که طراحی جدید بتواند در سطح کارایی منطقی در مقایسه با نسل قبلی 25 درصد بهتر عمل کند. مهمتر از آن اینست که مصرف انرژی نیز 20 درصد کمتر خواهد شد و عملکرد دستگاه 10 درصد بالاتر خواهد رفت.

گفته شده است که فرآیند جدید 5LPE در مقایسه با 7LPP از لایه‌های بیشتر از EUV استفاده خواهد کرد، به همین دلیل کارخانه تولید آن در Hwaseong باید میزان تولیدات خود را افزایش دهد. برآورد شده است که هنوز تولید این تراشه چیزی در حدود 4.615 میلیارد دلار هزینه روی دست سامسونگ خواهد گذاشت و پروسه تولید آن تا پایان سال 2019 به اتمام خواهد رسید.

بدین ترتیب با تولید تراشه‌های جدید با معماری 5 نانومتری در سال 2020، می‌توان انتظار داشت که پرچمداران سال آینده غول کره‌ای فناوری جهان از قدرتمندترین چیپست موبایلی حال حاضر جهان استفاده کنند. البته در این میان شرکت‌های دیگر مانند TSMC نیز دست روی دست نخواهند گذاشت و مسلماً آنها نیز درصدد تولید تراشه‌های 5 نانومتری برای شرکت‌های رقیب برخواهند آمد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا