بازی هافناوریکسب و کار

گرافیک‌های نسل بعدی Nvidia Ampere با تاخیر مواجه شدند و این بار تنها کرونا مقصر نیست

یکی از کاربران معروف AquariusZi به تازگی در فروم PC_Shopping پستی منتشر کرده مبنی بر این که سری RTX 300 (با معماری Ampere) تا فصل چهارم سال 2020 عرضه نخواهند شد و این یعنی گرافیک‌های نسل بعدی Nvidia Ampere با تاخیر مواجه شدند.

در حالی که این تصمیم بدون شکل کروناویروس را به عنوان یکی از مقصران احتمالی معرفی می‌کند که در حال حاضر اقتصادی جهانی را تحت تاثیر شدیدی قرار داده اما بخش اعظمی از تصمیم انویدیا بخاطر دلیل دیگریست. آنها قصد دارند صبر کنند و ببینید که AMD Big Navi چه عملکردی خواهد داشت، گرافیک‌هایی که انتظار می‌رود قبل از فصل چهارم 2020 عرضه شوند. در نظر داشته باشید با این که AquariusZi در گذشته فوق العاده قابل اعتماد عمل کرده اما وضعیت می‌تواند به وسیله COVID-19 به سرعت تغییر کند، به همین علت همچنان آن را به دید شایعه بنگرید.

بدون شک انویدیا برنامه‌های جذابی برای GTC در نظر داشت. به همین علت بود که آنها تمام تلاش خود را کردند تا این رویداد را برگزار کنند. در ابتدا آنها تلاش کردند تا رویه امنیتی را بهبود دهند و لغو آن را قبول نکردند. سپس آنها مجبور شدند اعلام کنند که مراسم را به شکل آنلاین برگزار خواهند کرد. حتی این اقدام که رویداد به شکل اخبار گونه ارائه شود نیز جواب نداد و حالا ما تنها نکات معمولی از GTC را داریم که به شکل زنده استریم شده‌اند.

گرافیک‌های نسل بعدی Nvidia Ampere

تصمیم آنها به نظر ارتباط زیادی با کروناویروس و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی داشته. ما به وضوح در رکود اقتصادی به سر می‌بریم و تخمین زده می‌شود که ساخت واکسن این ویروس یکسالی طول بکشد (این تخمین هیچ ربطی به مجموعه سخت افزار ندارد). انویدیا حس می‌کند که تقاضا برای گرافیک‌های سطح بالا بخاطر وضعیت اقتصادی پایین خواهد بود و آنها از نظر تجاری تصمیم به تاخیر در معرفی نسل بعدی خود گرفتند.

آیا Big Navi انویدیا را نگران کرده؟

با همه این حرف‌ها یک دلیل مهم دیگر نیز وجود دارد که AquariusZi در پست خود به آن اشاره کرده. انویدیا قصد دارد صبر پیشه کند و ببیند که AMD Navi چه در چنته دارد. رونمایی از مشخصات Xbox باعث شد بسیاری شگفت زده شوند و ظاهرا انویدیا را نیز کمی عقب کشانده. شما واقعا نمی‌توانید پرچمداران خود را با قیمت 699 دلار بفروش برسانید در حالی که تنها کمی از یک کنسول سریع‌تر هستند (با در نظر گرفتن قیمت 499 دلاری برای کنسول).

این همچنین بدان معناست که AMD Big Navi قیمتی مشابه در همین حدود خواهد داشت و انویدیا به همین علت فعلا برای عرضه صبر کرده. گرافیک‌های فعلی آنها در حال حاضر از نظر عملکرد بسیار خوب هستند و دلیلی نیست که تیم سبز برای عرضه عجله کند (کاهش قیمت باعث آسیب رسیدن به شرکای آنها خواهد شد) و بجای آن بهتر است که منتظر حرکتی از سوی AMD بماند.

خبر خوب اینجاست که تقریبا تمام شواهد به این موضوع اشاره دارند که AMD سرانجام گرافیک(های) مورد انتظار Big Navi را به زودی عرضه خواهد کرد، چیزی که گیمرها مدت زمان زیادی منتظر آن بودند. با حضور معماری جدید RDNA و قابلیت‌های متنوع این چیپ می‌تواند پس از چند سال دوباره جنگ گرافیک‌ها را آغاز کند تا گرافیک‌های نسل بعدی Nvidia Ampere نیز بعدا به این جبهه بپیوندند.

شایعات مرتبط با معماری Ampere و گرافیک‌های نسل بعد

یک چیپ 826 میلیمتر مربعی روی نود 7 نانومتر بدون شک فوق العاده و به شدت متراکم است. چنین موضوعی البته کاملا برای انویدیا نامتعارف نیست زیرا آنها قبلا با مدل‌های بالا رده خود کارهایی از این دست را به انجام رسانده‌اند (معمولا در رده ایستگاه کاری و به ندرت در سری TITAN). یک پردازنده گرافیکی با این ابعاد به سادگی می‌تواند هر چیزی که AMD برای عرضه آن در سال 2020 برنامه دارد را شکست دهد، با توجه این که ما هیچ چیز از تیم سرخ ندیده‌ایم که بتواند با اینچنین گرافیکی رقابت کند.

نکته جالب توجه اما اینجاست، این شایعه از یک بلاک دیاگرام نیز برخوردار است که به بهبودهای معماری و همچنین استراتژی انویدیا درباره RTX اشاره می‌کند. قسمت آخر البته چندان غافلگیر کننده نیست زیرا قسمت RTX در Turing بخش کوچک و محدودی بود اما باید ببینیم در گرافیک Nvidia Ampere به شکل پیاده سازی می‌شود.

گرافیک‌های نسل بعدی Nvidia Ampere

در زیر بهبودهای اشاره شده در این شایعه را مشاهده می‌کنید:

  • واحد INT32 بدون تغییر باقی مانده
  • واحد FP32 دو برابر شده تا در تناسب با سایه زن‌ها باشد
  • عملکرد هسته جدید Tensor دو برابر شده است
  • بهبود حافظه کش سطح یک (L1 Data Cache)
  • معماری واقعی برای RTX Gaming با طراحی تماما جدید RT Core Advanced

قسمت آخر نکته‌ایست که به امور بازاریابی انویدیا شباهت زیادی دارد و شاید این موضوع صحیح باشد. RT Core Advanced طرح نامگذاری بسیار محتملی به نظر می‌رسد. با این حال هنوز هم باید اشاره کنیم که احتمال شایعه بودن همه این موضوعات بالاست.

مشخصات شایعه شده گرافیک‌های نسل بعدی انویدیا

نام کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 2070 Nvidia GeForce RTX 2080 Nvidia GeForce RTX 3070 Nvidia GeForce RTX 3080 Nvidia GeForce RTX 2080 Ti Nvidia GeForce RTX 3080 Ti
چیپ و معماری گرافیکی Turing TU106 Turing TU104 Ampere GA104 Ampere GA103 Turing TU102 Ampere GA102
فناوری ساخت 12nm FinFET TSMC 12nm FinFET TSMC Sasmung 10nm
(8LPP)؟
Sasmung 10nm
(8LPP)؟
12nm FinFET TSMC Sasmung 10nm
(8LPP)؟
تعداد SM 36 48 48 60 72 84
تعداد هسته‌های CUDA 2304 3072 3072 3840 4608 5376
حافظه 8 گیگابایت GDDR6 8 گیگابایت GDDR6 8 یا 16 گیگابایت GDDR6 10 یا 20 گیگابایت GDDR6 11 گیگابایت GDDR6 12 گیگابایت GDDR6
گذرگاه حافظه 256 بیت 256 بیت 256 بیت 320 بیت 320 بیت 384 بیت
فرکانس حافظه 14 گیگابیت بر ثانیه 14 گیگابیت بر ثانیه 16 گیگابیت بر ثانیه؟ 16 گیگابیت بر ثانیه؟ 14 گیگابیت بر ثانیه 16 گیگابیت بر ثانیه؟
پهنای باند حافظه 448 گیگابایت بر ثانیه 448 گیگابایت بر ثانیه 512 گیگابایت بر ثانیه 640 گیگابایت بر ثانیه 640 گیگابایت بر ثانیه 768 گیگابایت بر ثانیه
تاریخ معرفی 2018 2018 2020 2020 2018 2020

در حالی که ما نمی‌دانیم این شایعه صحیح است یا خیر (به عنوان یک گیمر ترجیح می‌دهیم باشد) یک نکته مشخص است و آن نیز هایپ ایجاد شده بسیار بالا برای گرافیک‌های نسل بعدی Nvidia Ampere می‌باشد و حالا دیگر GTC نیز در کار نیست که خیلی زود شاهد این گرافیک‌ها باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا