فناوری

70 مگابایت داده دیسک بازی Modern Warfare II: حجم دانلود 150 گیگ!

این روزها دیگر همه با حجم‌های بسیار بالای بازی‌های ویدیویی آشنا هستیم و روز به روز به تعداد بازی‌هایی با حجمی بیش از 100 گیگ افزوده می‌شود. با توجه به سابقه سری بازی‌های Call of Duty در چند سال اخیر کاملا مشخص بود که نسخه Modern Warfare II 2022 با حجم بسیار بالایی عرضه خواهد شد. اما شاید کسانی که به هر صورت قصد خرید دیسک بازی Modern Warfare II را برای کنسول خود داشتند چندان به آن اهمیتی نمی‌دانند. ولی حالا مشخص شده حتی با وجود تهیه دیسک بازی، باز هم مجبور به دانلود بیش از 150 گیگابایت داده خواهیم بود!

  • مشخص شدن سخت افزار مورد نیاز نسخه بتا Modern Warfare II

مرحله جدیدی برای عرضه‌های خرده‌فروشی در پلتفرم کنسول

یک حساب توییتر که فهرستی از محتویات روی دیسک بازی‌ها را منتشر می‌کند، حالا بیان کرده که دیسک پلی‌استیشن 5 برای Call of Duty: Modern Warfare II فقط 70 مگابایت داده در دل خود دارد. بدتر از همه اینکه، بازی – که این هفته عرضه خواهد شد – نیاز به دانلود 150 گیگابایت داده دارد و به احتمال فراوان برای کنسول Xbox نیز به همین شکل خواهد بود.

دانلود کل بازی با وجود تهیه نسخه فیزیکی

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که اغلب کاربران از نیاز به دانلود وصله‌های بزرگ در روز اول شکایت دارند که مانع لذت بردن از یک بازی جدید به محض قرار دادن دیسک در کنسول می‌شود. اما این بار Modern Warfare II همه چیز را یک قدم جلوتر خواهد برد و مشتریان را ملزم می‌کند که کل بازی را حتی اگر نسخه فیزیکی آن را خریداری کرده‌اند، دانلود کنند، آن هم نه تنها به اندازه چند گیگ وصله الحاقی بلکه به اندازه تمام حجم بازی. نسخه قبلی بازی – Call of Duty: Modern Warfare 2019 – نیز از حجم دانلود بالا و مشکلات خود در ذخیره سازی رنج می‌برد.

این روزها، بسیاری از عناوین بزرگ نیاز به دانلودهایی با حجم قابل توجهی دارند آن هم در حالی که ناشران بازی‌ها، توزیع دیجیتال را به دیسک‌های خرده فروشی ترجیح می‌دهند. علیرغم گسترش اینترنت پرسرعت، این روند همچنان برای بسیاری از کاربران با اتصالات کند (مخصوصا برای کاربران عزیز ایرانی) یا محدودیت داده‌ها مشکل ساز است. بنابراین بسیاری از گیمرها ممکن است نتوانند Modern Warfare II را در روز اول بازی کنند و گاها روند دانلود ممکن است تا چند روز طول بکشد.

اتفاقی که از مدت‌ها پیش برای رایانه‌های شخصی رخ داده

ارسال یک دیسک تنها با بخش کوچکی از یک بازی یک گام جدید برای نسخه‌های کنسولی است، اما نه برای رایانه‌های شخصی. سال‌هاست که عرضه دیجیتال بر رایانه‌های شخصی حاکم شده است، به صورتی که امروزه بیشتر رایانه‌های شخصی و مخصوصا لپ‌تاپ‌ها دیگر حتی با درایوهای دیسک نوری عرضه نمی‌شوند. از آنجایی که درایوهای Blu-ray PC هم هرگز مورد استفاده قرار نگرفتند، برخی از ناشران به تدریج از ارسال بازی‌ها در چندین دی‌وی‌دی به ارائه جعبه‌ها یا کارت‌های حاوی کدهای دانلود گذر کردند.

به عنوان مثال در اواسط این دوره‌ی گذر، Bethesda برخی از بازی‌های رایانه‌ای مانند Wolfenstein II: The New Colossus و Prey 2017 را در یک دی‌وی‌دی منفرد که حاوی چند گیگ بود، عرضه می‌کرد که بقیه آن از طریق Steam دانلود می‌شدند. یک نمونه قدیمی شبیه به بازی Modern Warfare II دیسک خرده فروشی رایانه شخصی برای Metal Gear Solid V: The Phantom Pain بود که فقط حاوی یک نصب کننده Steam بود.

با این حال، تعداد زیادی از کاربران کنسول هنوز نسخه‌های فیزیکی را ترجیح می‌دهند. ولی از این به بعد با توجه به این که دیسک‌های Modern Warfare II اساساً خالی هستند، آنها را می‌توان فقط به عنوان مجوزهای مالکیتی در نظر گرفت که کاربران همچنان می‌توانند آن را اجاره کنند، بفروشند یا از یکدیگر قرض بگیرند.

یک خبر بد دیگر نیز برای تجربه آفلاین Modern Warfare II وجود دارد، و آن هم این است که حالت چند نفره آفلاین فقط شامل سه نقشه و یک حالت – Team Deathmatch خواهد بود. اما خبر خوب این است که خوشبختانه این فرنچایز هنوز به پشتیبانی از صفحه نمایش تقسیم شده ادامه می دهد. علاوه بر این، Infinity Ward به کاربران هشدار داده که منطقه دستگاه خود را به نیوزیلند تغییر دهند تا بتوانند بازی را قبل از عرضه رسمی تجربه کنند. استفاده از این ترفند می‌تواند امکان تجربه بازی تا زمان عرضه رسمی را میسر کند.

مطالب مرتبط:

  • الزامات سیستمی پیشرفته بازی Modern Warfare 2 در نسخه PC
  • جزییات دنباله Call of Duty: Modern Warfare 2 + سیستم پیشنهادی
  • فناوری اَبَر نمونه برداری Intel XeSS به CoD: MWII می‌آید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا