بازی هافناوریکسب و کار

AMD و توانایی پیروزی در بازار GPUهای رده بالا: انویدیا به سرنوشت اینتل دچار می‌شود؟

2019 سالی بود که AMD عملکرد خوب چند ساله اخیر خود را به همه ثابت کرد و اینتل را رسما در بازار پردازنده‌ها شکست داد. در این موضوع شکی نمیتوان به خود راه داد اما بخشی که این تراشه ساز بزرگ نتوانست موفقیت خود را تکرار کند، بخش کارت‌های گرافیک، خصوصا بازار گرافیک‌های رده بالا بود که انویدیا برنده بی چون و چرای این بخش بود. با اینکه AMD کارت گرافیک‌های ارزشمندی را در سال گذشته روانه بازار کرد، اما در نهایت این انویدیا بود که مثل چند سال اخیر، اکثر سهم گرافیک بازار را در دست داشت.

اما اقدامات و تدابیر AMD برای بازار گرافیک بسیار نویدبخش است و این کمپانی پتانسیل این را دارد که بر انویدیا در سال جدید در بخش گرافیک چیره شود. کارت گرافیک‌های رده بالای AMD در آینده‌ای نه چندان دور از راه میرسند و قرار است کمپانی با پرچمداران جدید خود، تجربه‌ای تازه از گیمینگ در رزولوشن 4K را برای گیمرها به ارمغان بیاورد. سوال اینجاست که آیا واقعا AMD میتواند بلایی که بر اینتل با پردازنده‌های رایزن آورد، با گرافیک های رده بالای خود بر سر انویدیا بیاورد؟ Mithum Chandresakhar، رئیس مدیریت محصولات بخش Radeon Graphics به این موضوع معتقد است. به گفته وی، AMD در حال حاضر بازار رده اصلی گرافیک‌ها را هدف گرفته است اما به زودی با گرافیک‌های Big Nave به بازار گرافیک‌های رده بالا یورش خواهد بود. Chandresakhar در ادامه میگوید:

"هم اکنون با گرافیک‌های سری Radeon 5000 ما تقریبا 90 درصد از پی سی گیمرها را پوشش داده‌ایم و دلیل اینکه هنوز گرافیکی برای رزولوشن 4K ارائه نداده ایم همین است. چرا که اکثریت گیمرها بر روی رزولوشن 1080p و 1440p به بازی مشغولند. اما این بدین معنا نیست که گرافیکی از AMD با توانایی اجرای گیمینگ 4K در راه نیست، بلکه برای زمان حال، ما قصد داریم بر روی نیاز اکثریت جامعه گیمرها تمرکز داشته باشیم. درست همانند رایزن، همه ما نیاز به یک اکوسیستم جامع از کارت گرافیک‌های Radeon داریم. پس قطعا به سراغ پوشش گیمرهایی که با رزولوشن 4K سر و کار دارند نیز خواهیم رفت اما در حال حاضر بیش از نمیتوانم وارد جزئیات شوم."

با اینکه شاید همه ما انتظار داشتیم AMD تا به این لحظه حداقل یک نماینده شایسته را برای بازار رده بالای کارت گرافیک برای رقابت با انویدیا روانه بازار کند، اما این تاخیر شاید دلایلی دارد که فعلا از آن بی اطلاعیم. چیزی که مسلم است، مدیران AMD از جمله لیسا سو، مدیرعامل این کمپانی در این اواخر چندین بار وجود گرافیک‌های رده بالای Big Navi را که به نظر واقعا باید محصولات عظیمی باشند، تائید کرده‌اند. AMD در کنفرانس خود در CES تاکید کرد که کارت گرافیک‌ها محصولات بسیار حائز اهمیتی برای این کمپانی هستند.

همچنین گزارشاتی که اخیرا پیرامون گرافیک‌های رده بالای AMD منتشر شده، بسیار امیدوارکننده هستند. همین تازگی گزارشی را در مورد کارت گرافیک رده بالای AMD شنیدیم که دارای 80 واحد پردازشی است. پیش‌تر نیز شاهد گزارشی مبنی بر اینکه Big Navi ممکن است 30 درصد قوی‌تر از RTX 2080Ti باشد شنیدیم. در صورت صحت این مطالب، میتوانیم خود را برای مشاهده یک رقابت تمام عیار میان انویدیا و AMD آماده کنیم. نظر شما در مورد رقابت این دو ابر کمپانی چیست؟ آیا AMD میتواند موفق به شکست انویدیا در بازار کارت گرافیک شود؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا