فناوری

Lovelace نام معماری گرافیکی بعدی انویدیا – تاخیر در عرضه Hopper

با توجه به شایعات اخیر ظاهرا تیم سبز در حال تغییر نقشه راه خود بوده و Lovelace نام معماری گرافیکی بعدی انویدیا خواهد بود تا احتمالا شاهد تاخیر در عرضه Hopper باشیم. در این حالت طراحی چند چیپ (MCM) معماری Hopper فعلا ارائه نخواهد شد تا شاهد سری جدیدی با طراحی چیپ یکپارچه با نام Lovelace به یاد ریاضی دان انگلیسی Ada Lovelace باشیم. ظاهرا اسم رمز این سری در داخل شرکت ADxxx است.

با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط Kopite7kimi، انویدیا شاید معماری Hopper خود را در زمان دورتری منتشر نماید تا معماری جدیدی با نام Lovelace را به عنوان اولین سری 5 نانومتری خود معرفی کند. در حال حاضر مشخص نیست که تولید این گرافیک‌ها بر عهده چه کمپانی خواهد بود زیرا سامسونگ و TSMC هر دو قادر به ارائه چیپ‌های 5 نانومتری هستند.

Lovelace نام معماری گرافیکی بعدی انویدیا

Lovelace نام معماری گرافیکی بعدی انویدیا

شایعات قبلی از طراحی MCM یا چند چیپ برای Hopper خبر می‌دادند. با این حال اصلا مشخص نیست که این معماری به بازار گیمینگ ورود خواهد کرد یا خیر زیرا ممکن است گرافیک‌های بر پایه Hopper تنها در انحصار بازار HPC باشند.

استفاده از طراحی MCM به شرکت‌ها کمک بسیاری خواهد کرد، برای مثلا ابعاد چیپ (die) مدل Vega 64 برابر با 484 میلیمتر مربع می‌باشد. تقسیم این چیپ یکپارچه به چهار چیپ کوچک‌تر دقیقا همین میزان را در اختیار شما قرار می‌دهد اما ما شاهد بهبود بازده خواهیم بود. در واقع یک ویفر 300 میلیمتری می‌تواند 114 چیپ (22 × 22) یا 491 چیپ کوچک‌تر (11 × 11) را تولید نماید. از آنجایی که ما به چهار چیپ کوچک برای برابری با یک پیچ یکپارچه نیاز داریم در نهایت 122 چیپ 484 میلیمتر مربعی با طراحی MCM بدست خواهد آمد. این یعنی بازده تولید فقط در همین قسمت 7.6 درصد بهبود یافته است.

طراحی متفاوت ویفرها برای بازدهی بیشتر

چنین بازدهی برای چیپ‌های بزرگ‌تر افزایش نیز خواهد یافت. روی یک ویفر 300 میلیمتری ما شاهد 64 چیپ 815 میلیمتر مربعی خواهیم بود در حالی که 285 چیپ کوچک‌تر می‌توانند 71 عدد چیپ بصورت MCM تولید نمایند تا شاهد بهبود بازده تقریبا 11 درصدی باشیم.

جالب اینجاست که نام Ada Lovelace در کنار دانشمندان دیگری (مانند Hopper) قبلا توسط انویدیا در پیراهن‌هایی موسوم به Company of Heroes استفاده شده است. در همین راستا شاید نشانه خوبی از قهرمان‌ها و معماری‌های بعدی انویدیا برای کارت گرافیک‌های آینده را نیز شاهد باشیم.

دانشمندان مختلف روی تی شرت انویدیا

تولید کننده 2020 2021 الی 2022 2023 الی 2024
Nvidia Ampere با فناوری 8 نانومتری (گیمینگ) Lovelace با فناوری 5 نانومتری (گیمینگ؟) Hopper با فناوری 5 نانومتری (MCM)
AMD RDNA 2 با فناوری 7 نانومتری (گیمینگ) RDNA 3 با فناوری نامشخص (گیمینگ) نامشخص
Intel Xe LP با فناوری 10 نانومتری (گیمینگ) Xe HPG با فناوری 6 نانومتری (گیمینگ) نامشخص

بیشتر بخوانید: تولید سری NVIDIA RTX 30 SUPER بر عهده سامسونگ

امتیاز: 4.5 از 5 (2 رای)

کمی صبر کنید…

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا