فناوری

تجربه نهایت قدرت پردازنده‌های جدید اینتل با نسل جدید مادربردهای سری ROG ایسوس

پیشتر چیپست جدید شرکت اینتل تحت مدل Z590 معرفی شد؛ ایسوس نیز به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده مادربرد در جهان نسل جدید مادربردهای قدرتمند خود را مبتنی بر این چیپست معرفی کرد؛ ایسوس در دسته های متفاوتی مادربردهای خود را معرفی میکند که هر نسل در پلتفرم اینتل، سری ROG از مادربردهای ایسوس قدرتمندترین سری از مادربردهای همان نسل هستند که از امکانات و ویژگی‌های عالی برخوردارند. یکی از نکات مثبت این سری از مادربردهای ایسوس به کارگیری مدار تغذیه قدرتمند و استفاده از با کیفیت ترین المان‌ها است. مادربردهای جدید سری ROG Maximus ایسوس تحت نام ROG Maximus XIII معرفی شدند که اشاره به سیزدهمین نسل مادربردهای این سری و چیپست Z590 دارد. طی این نوشتار به معرفی بیشتر مادربردهای ROG Maximus XIII جدید ایسوس خواهیم پرداخت.

مادربردهای ROG Maximus XIII Extreme و ROG Maximus XIII Extreme Glacial

مادربردهای Extreme ایسوس ترکیبی از نهایت قدرت و زیبایی هستند؛ در این نسل دو مادربرد از این سری به مدل های ROG MAXIMUS XIII EXTREME و MAXIMUS XIII EXTREME Glacial معرفی شدند. هر دو مادربرد از سوکت LGA 1200 برخوردار هستند و با تمام پردازنده های نسل یازدهم و دهم سازگاری کامل دارند. علاوه بر این، هر دو مادربرد دارای 4 اسلات حافظه های RAM با پشتیبانی از ظرفیت 128 گیگابایت با معماری دو کاناله همراه هستند. در بخش مدار تغذیه نیز 2+18 فاز به صورت گروهی وظیفه کنترل و تامین توان مورد نیاز پردازنده و حافظه های RAM را بر عهده دارند.

ROG Maximus XIII Extreme و ROG Maximus XIII Extreme Glacial

مادربرد ROG MAXIMUS XIII EXTRME Glacial همانند نسخه اصلی است با این تفاوت که این مادربرد از یک بلاک بزرگ برای پردازنده، مدار تغذیه برخوردار است. این بلاک مناسب برای عاشقان سخت افزار است تا نهایت قدرت و خنک بودن قطعات را تجربه کنند. این بلاک یکپارچه با فیتینگ های سری EK به صورت کامل سازگاری داشته و میتواند حتی چیپست اصلی این مادربرد را با یک سیستم خنک کننده لوپ باز خنک نگهدارد. همچنین وجود مدار تنظیم فشار رگلاتور 2+18 فاز در این مادربرد می تواند تمام پتانسیل پردازنده های نسل جدید را بیرون بکشد. همچنین، این مدار تغذیه به قدری قدرتمند است که حتی برای اورکلاکینگ نیز یک گزینه کاملا ایده آل به شمار می رود. همچنین ساختار نقره ای رنگ نسخه Glacial برگرفته از سیستم های خنک کننده آبی است.

این بار نیز ایسوس یک محیط کنترل برای حرفه‌ای ها تدارک دیده است؛ دکمه های مختلفی کنار کانکتور اصلی برق مادربرد قرار گرفته اند که امکان دسترسی به تمام پارامترهای مختلف را به مصرف کنندگان می دهد. هر دو مدل از دو کانکتور 8 پین برای تامین برق پردازنده برخوردار هستند و همچنین یک صفحه نمایش با قابلیت شخصی سازی دارند. نورپردازی RGB این دو مادربرد ظاهری بسیار زیبا را برای این مادربرد لوکس فراهم می کند که امکانات جالبی به همراه دارد. اولین مورد قابلیت Aura Sync ایسوس است که شامل هماهنگ سازی نورپردازی مادربرد با دیگر قطعات است. افزون بر این، می توان توسط هدرهای مختلف از نوارهای LED مختلف استفاده کرد.

ROG Maximus XIII Extreme و ROG Maximus XIII Extreme Glacial

دو شکاف PCIe X16 نسل چهارم بر روی هر دو مادربرد به معنای تجربه قدرت بیشتر با کارت گرافیک های جدید است؛ زیرا این استاندارد پهنای باند بسیار بیشتری نسبت به نسل قبل به همراه دارد. افزون بر این، با توجه به افزایش ابعاد کارت گرافیک ها در طی هر نسل، ایسوس مجددا از فناوری Safe-Slot بر روی این دو مادربرد استفاده کرده است. با برخورداری از این فناوری، مادربردها توانایی چندین برابری در مقابل کارت گرافیک ها دارند؛ زیرا در ساختار این اسلات ها در مادربردهای ایسوس یک پوشش آلومینیومی مستحکم و همچنین لحیم کاری بیشتر در قسمت پشت مادربرد وجود دارد.

مادربردROG MAXIMUS XIII Hero

سری Hero همیشه قهرمانی برای گیمرها است. در این نسل مادربرد ROG MAXIMUS XIII Hero ایسوس با پشتیبانی از سوکت و چیپست Z590 آماده میزبانی از هر دو نسل پردازنده های دهم یا یازدهم است. اولین تفاوت این دو نسل، افزایش قدرت پردازشی پردازنده های جدید است و این مادربرد با برخورداری از مدار تغذیه قدرتمند 2+14 فاز می تواند تمام توان پردازنده های جدید را برای شما استخراج کند.

این مادربرد گیمینگ رده بالای ایسوس برای تجربه نهایت کارایی از فناوری هوش مصنوعی برای افزایش کارایی سیستم، بهینه سازی سیستم خنک کننده و مدیریت شبکه استفاده می کند. فناوری Ai Overclocking با در نظر گرفتن پتانسیل پردازنده برای اورکلاک، میزان دما و نوع خنک کننده نصب شده بر روی سیستم، یک اورکلاک کاملا استاندارد و پایدار را به صورت هوشمند برای شما انجام می دهد. ویژگی جالب دیگر این مادربرد مربوط به Ai Cooling است؛ این فناوری به صورت هوشمند یک تست کامل از پردازنده و عملکرد تمام خنک کننده‌های متصل به مادربرد گرفته و پس از آنالیز کامل، وظیفه مدیریت کامل خنک بودن و کاهش نویز ایجاد شده از سوی فن‌ها را خواهد داشت. در بحث شبکه نیز، Ai Network بیت به بیت اطلاعات شبکه شما را مدیریت می کند تا به فرض مثال، در حین بازی سرویس یا برنامه دیگری از پهنای باند شما استفاده نکند.

یکی از پیشرفت های این مادربرد نسبت به نسخه قبلی خود، بهینه سازی بخش خنک کننده VRM است. همچنین در بخش صدا نیز چیپ صوتی SupremeFX کارایی در ابعاد یک کارت صدای حرفه ای را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا