بازی هافناوریکسب و کار

AMD به وعده خود عمل نکرد؛ برای خرید CPUهای جدید AMD مادربردی جدید نیاز دارید!

شرکت AMD در گذشته تلویحا اعلام کرده بود که مادربردهای دارای چیپست های سری 300 این شرکت، به مانند نسل نخست، از CPUهای ZEN2 نیز پشتیبانی خواهند کرد. در نتیجه دارندگان مادربردهای سری 300 خوشحال بودند که می توانند در صورت تمایل، پردازنده های خود را بروز نمایند.

اما ظاهرا داستان به همین خوشمزگی پیش نرفته و احتمالا برای استفاده از Ryzen 3000ها نیازمند یک مادربرد جدید خواهیم بود. در نخستین اقدام، کمپانی MSI پشتیبانی از پردازنده های Ryzen 3000 با کد رمز Matisse را بر روی مادربردهای سری 300، غیر ممکن کرده است. از چیپست های B360 گرفته تا AMD X370، هیچ یک از مادربردهای MSI حتی در پرچمدارانی نظیر X370 XPower، از پردازنده های Matisse پشتیبانی نخواهند کرد.

دلایل این اقدام طبیعی است؛ سازندگان مادربرد در پی فروش بیشتر هستند و با این پشتیبانی، به طور حتم از فروش کمتری برخوردار خواهند بود. هر چند که این مسئله به نفع کاربران و مصرف کنندگان خواهد بود، اما به مذاق سازندگان مادربرد خوش نخواهد آمد. کمپانی AMD وعده داده بود که پشتیبانی میان نسلی و نسلی از سوکت AM4 تا سال 2020 ادامه خواهد یافت.

درست در شرایطی که انتظار می رفت با ورود پردازنده های ZEN2 به بازار، دارندگان مادربردهای سری 300 تنها با یک آپدیت ساده و حتی ساده تر از آن، با برنامه هایی نظیر MSI USB BIOS Flashback مادربرد خود را بروزرسانی کرده و از CPUهای جدید لذت ببرند، این پشتیبانی به دلیل فشار سازندگان مادربرد از بین رفته و باید به فکر خرید یک مادربرد جدید باشید!

در همین حال یکی از خریداران مادربردهای X370 XPower Titanium ایمیلی را به دفتر MSI در آلمان ارسال کرده و طی آن، از این شرکت درخواست کرده است که به این سوال که آیا مادربرد وی از CPUهای نسل ZEN2 با کد Matisse پشتیبانی خواهد کرد یا خیر؟ پاسخ دهند. دفتر MSI نیز به صورت کاملا شفاف پاسخ "خیر" را برای این کاربر ارسال کرده است! مادربردهای سری 300 شرکت MSI و احتمالا دیگر شرکت ها، از پردازنده های جدید پشتیبانی نخواهند کرد. در ماه های اخیر پشتیبانی از مادربردهای قدیمی برای CPUهای جدید به ابزاری تبلیغاتی برای فشار بر طرفداران Intel مبدل شده بود که با این تفاسیر، باید دید که آینده این وعده های AMD به کاربران چه خواهد شد؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا